Българският град, известен на цяла Европа
Българският град, известен на цяла Европа. Това е Батак. Разположен в Западните Родопи, той се намира сред гори, на двата бряга на Стара река. Характерен за района е южният вятър, или както го наричат местните - бял вятър, който прави климата приятен за жителите и туристите.
Градът възниква като малко селище през XVI в. В края на XVIII и началото на XIX век той е вече преуспяващ, с добре развит дърводобив и скотовъдство.
Батак ще остане в българската история със събитията от Априлското въстание от 1876 г. Тогава срещу надигналите се жители на града са изпратени турските башибозуци, които избиват около пет хиляди души.
В символ на въстанието се превръща малката църква "Света Неделя" в центъра на града. Тя е последното убежище на батачани. Башибозуците не се спират пред светостта на мястото и избиват приютилите се в нея българи.
След като се разбира, че градът ще бъде посетен от международна мисия, османците се опитват да скрият зверствата. Следите обаче не могат да се заличат и предизвикват ужаса на чуждите посетители. Отгласът в Европа е толкова голям, че води след себе си Освободителната война.
Днес в църквата не се използва за богослужение. Според думите на гражданите на града тя е „малката църква на Батак, в която влизаш с наведена глава, или голямата църква на България, от която излизаш с вдигната глава".
Районът е известен и с една уникална находка. В пещерата Кривов чарк работници, добиващи ломен камък, откриват неизвестни кости на грамадно животно. Оказва се носорог. Той е доказателство, че по тези земи е имало живот още по времето, когато са се появили широколистните дървета и бозайниците.
Околностите на Батак предлагат добри условия и за любителите на ските - наблизо е курортът Цигов чарк. Тук занимание могат да намерят и рибарите - по бреговете на язовир Батак има достатъчно място за още една въдица.
Не са малко и природните забележителности наоколо. В резервата Беглика се намира единственото естествено находище на храстовиден очибодец на Балканския полуостров, както и единственото в България находище на алпийско клинавче.
Атрактивни са и двата резервата - Голям Беглик, обрасъл с вековни иглолистни дървета, и Дупката - природен феномен с разнообразна флора и фауна под егидата на ЮНЕСКО.
Архитектурна атракция е известният Кемеров мост. Той е разположен в горното течение на река Въча и е един от изключителните паметници на културата в Родопите.
Батак има какво да предложи и на избралите селския туризъм. Заради гъстите гори наоколо самобитните майстори от Батак са изобретили и уникална брадва - балтак. Тя и до днес се произвежда в региона. С нея се извършват 95% от горските дейности, които дърварите могат да демонстрират по всяко време.
Едно от най-популярните ястия в района пък е така нареченият фасул с кочани, който може да се услади и на най-претенциозните.
Снимка: Wikipedia