14 града опасни за живеене
14 града и 10 села в България са опасни за живеене, тоест - с повишен здравен риск. Това реши вчера кабинетът, като определи 2 рискови групи места - при първата причините са свързани със замърсяването на въздуха, а при втората - със замърсяването на почвата.
Поради замърсяване на въздуха повишен здравен риск има в районите на Перник, София (Кремиковци), Кърджали, Асеновград, Куклен, Златица, Пирдоп, Димитровград, Девня, Бургас, Камено, Стара Загора, Гълъбово и Раднево. Здравен риск поради замърсяване на почвата съществува в районите на София (Кремиковци), Кърджали, Златица, Пирдоп, Асеновград, Куклен, както и в селата Вишеград, Островица, Челопеч, Габровница, Злидол, Елисейна, Зверино, Боянци, Крумово и Брестник.
Районите с повишен здравен риск са определени въз основа на критерии, които отчитат наличието на превишаване на регламентираните нива на един или няколко от контролираните замърсители на атмосферния въздух, на трайни отклонения в качеството на подаваната питейна вода, на режим на водата над един месец годишно.
Отчитат се също така превишение на максимално допустимите концентрации на тежки метали и т.н. В опасните райони ще има специални програми за профилактика.
Опазване здравето на населението и намаляване на екологичните заплахи за хората са сред основните цели, заложени в новата Национална програма за действие по околна среда и здраве 2008-2013 г. Сред приоритетите са възприемане на здравословен начин на живот и подпомагане създаването на здравословна селищна среда. Документът ще неутрализира и предотвратява риска за здравето на населението в резултат на въздействието на факторите на околната среда и ще подобрява състоянието й.
За постигането на тази цел са включени няколко основни групи дейности. Приоритетно място заема първичната профилактика, насочена към подобряване състоянието на околната среда и намаляване на вредните въздействия най-вече от атмосферен въздух, вода, почва, шум, електромагнитни полета, въздух в жилищните помещения и т.н.
Според експертите, от голямо значение е провеждането на епидемиологични проучвания, мониторинг, както и разработване на необходимата нормативна база.
Сред целите е и повишаването информираността на хората, компетентното им участие в процеса на взимане на решения, както и своевременното откриване, диагностициране и лечение на патологичните отклонения, за да не се допусне превръщането им в хронични, а оттам и намаляване на заболеваемостта и смъртността сред населението, е записано още в документа.
С приемането на програмата България ще изпълни ангажиментите, поети от министрите на здравеопазването и на околната среда.
Източник: в. "Монитор"