Наблюдателите на ЕС, натоварени с мониторинга на газовия поток през Украйна за Европа са започнали работа в Киев, изпълнявайки по този начин ключовото условие за възобновяване на руските газови доставки, съобщи Европейската Комисия, цитирана от АФП.

"Екипът започна работа в централния диспечерски пункт на "УкрТрангаз" в Киев. Това означава, че са налице всички договорени условия между лидерите на ЕС, Русия и Украйна за незабавното възобновяване на газовите доставки от Русия за европейските страни", се казва в изявлението на ЕК.

Екипът се състои от 20 души, включително експерти от големи газови компании и високопоставени служители от ЕС. "Екипът от наблюдатели на ЕС ще може да удостовери на независима база, данните за потока на газовите доставки към Украйна и да ги сравни с данните за газовите обеми, които ще достигат до клиентите в ЕС", се казва още в съобщението на ЕК.

Междувременно, източник от руското правителство твърди, че украинската страна по време на преговорите с „Газпром" за пореден път подлага на съмнение участниците в многостранната междуведомствена комисия.

„Това означава, че „Нафтогаз", както и преди, протака и не проявява интерес в скорошното разрешение на кризата", заявява източникът.

БГНЕС