Най-богатите хора, за които никога не сте чували
Когато става въпрос за най-богатите хора в света, имена като Райли Бехтел и Киелд Кирк Кристиянсен вероятно не ви говорят нищо, а би трябвало, защото те са в клуба на милиардерите, независимо от факта, че лицата им не са така познати, както тези на техните събратя по богатство. Ето и някои от не дотолкова известните най-богати хора на планетата, подбрани от Forbes:
Елиодоро Мате
Състояние: 7.9 млрд. долара
Местожителство: Сантяго, Чили
Неговият конгломерат Empresas CMPC притежава милиони акра борови и евкалиптови гори в Чили и Аржентина. Завършилият Чикакгския университет Мате също така залага, че Чили ще увеличи международната си търговия, като разширява огромния си пристанищен комплекс в Лиркуен. Мате освен това притежава дялове в телекомуникационни и банкови компании.
Райнхолд Вюрт
Състояние: 7.7 млрд. долара
Местожителство: Кюнцелсау, Германия
Наследява малък бизнес с продажбата на винтове от баща си на 19-годишна възраст. Днес Wurth Group има 12.5 млрд. долара продажби. Компанията също така има дялове в банка и в компания за производство на слънчева енергия. Дъщеря му Бетина го наследява като ръководител на Надзорния съвет през миналата година. Вюрт има лиценз за професионален пилот, кара мотоциклет Harley Davidson и има голяма колекция от предмети на изкуството.
Америко Аморим
Състояние: 7 млрд. долара
Местожителство: Грийо, Португалия
Кралят на корка. Превръща малка фабрика за корк, която дядо му основава през 1870 г., в най-големия производител на корк в света Corticeira Amorim с продажби в размер на 650 млн. долара. Компанията днес има и интереси в недживимите имоти и туризма. Аморим вече не работи ежедневно в компанията, но все още притежава 50% от групата. Инвестирал е сериозно във финансовия сектор и енергетиката. Портейлът му включва: 8% от Banco Popular; 27.5% от инвестиционната компания Finpro; 18% от Galp, бившата държавна енергийна компания на Португалия и 25% от банка BIC Angola. Инвестира също така в земя в Северна Бразилия, планирайки развитието на туризъм.
Сами Офер
Състояние: 6.7 млрд. долара
Местожителство: Тел Авив, Израел
Избягващият пресата, живеещ в Монако и роден в Румъния израелец и неговото семейство, контролират огромна световна плавателна империя и имат интереси в банкирането и недвижимите имоти. Семейството контролира Israel Chemicals, Zim (търговско плаване) и рафинерии под шапката на холдинговата компания Israel Corp. Семейството също така има дял в Royal Caribbean, втората най-голяма компания за круизи в света.
Киелд Кирк Кристиянсен
Състояние: 6.5 млрд. долара
Местожителство: Билунд, Дания
Внук на основателя на компанията за детски играчки Lego. Управлява компанията в продължение на 25 години, преди да се оттегли през 2004 г. след няколко години на загуби; остава единственият собственик и вицепредседател на Борда на директорите. Благодарение на преструктурирането на компанията и продажбата на активи, като четирите увеселителни парка Legoland, шестият най-голям производител на играчки в света по продажби (1.5 млрд. долара), най-накрая отново е на печалба.
Жорже Пауло Леман
Състояние: 5.8 млрд. долара
Местожителство: Сао Пауло, Бразилия
Инвестиционен банкер, превърнал се в бирен магнат. Заедно с бившите си банкови партньори и милиардери Марсел Телес и Карлос Алберто Сикупира, Леман контролира белгийския гигант InBev. Компанията бе създадена през 2004 г. посредством сливането на бразилската AmBev и белгийската Interbrew. Триото бизнесмени също така контролира бразилския търговец на дребно Lojas Americanas. Първият голям успех на Леман идва с инвестиционната банка Banco Garantia, която основава през 1971 г. и продава на Credit Suisse First Boston през 1998 г. за 675 млн. долара. Леман е и бивш тенисист, като дори се е изявявал на Уимбълдън.
Райли Бехтел
Състояние: 5.5 млрд. долара
Местожителство: Сан Франциско, Калифорния
Четвърто поколение ръководител на инженерния гигант Bechtel Corp. - компанията, построила язовира Хувър и тунела под протока Ла Манш, свързващ Англия и Франция. Баща му, Стивън, става президент на компанията през 1960 г. и председател през 1973 г. Райли започва като помощник на механиците на 14-годишна възраст; още пази чека с първата си заплата от Bechtel. Става председател и главен изпълнителен директор на компанията през 90-те години на миналия век. Продажбите на компанията скачат с 32%, до 27 млрд. долара през 2007 г.
Дейвид Сън
Състояние: 4 млрд. долара
Местожителство: Ориндж Каунти, Калифорния
Пристига в САЩ от Тайван през 1977 г. и става главан инженер на Alpha Micro. Основава Kingston Technology заедно с Джон Ту през 1987 г.; днес това е най-голямата частна компания в САЩ за компютърна памет. USB устройствата и флаш картите на компанията красят мобилни телефони, дигитални камери и MP3 плейъри. Продажбите на Kingston Technology са нараснали с 22%, до 4.5 млрд. долара, през 2007 г. Сън и Ту продават 80-процентен дял от компанията на Softbank за 1.5 млрд. долара през 1996 г. и го купуват обратно само за 450 млн. долара три години по-късно.
Джон Ту
Състояние: 4 млрд. долара
Местожителство: Лос Анджелис, Калифорния
Учи електрическо инженерство в Германия, след като семейството му бяга от Китай през 1949 г. Съосновател на Kingston Technology, заедно с Дейвид Сън, през 1987 г. Свири на барабани в група.
Алико Дангот
Състояние: 3.3 млрд. долара
Местожителство: Лагос, Нигерия
Първият милиардер на Нигерия удря джакпота, когато компанията му за производство на захар се листва на Нигерийската фондова борса. В същото време IPO-тата на компаниите му за брашно и цимент засега удрят на камък. Дангот започва кариерата си като търговец на 21-годишна възраст със заем от неговия чичо; превръща Dangote Group в конгломерат с интереси в производството на захар, брашно, обработка на сол, производство на цимент, текстил, недвижими имоти, транспорт, петрол и газ. В близки отношения е с бившия президент на Нигерия Олусегун Обасанджо.