Лошото представяне на българска фондова борса и очакванията тя да „боксува" до стабилизирането на международната обстановка поставят родните инвеститори в патова ситуация, като кара много от тях да поглеждат към други форми на инвестиране, пазари и активи.

За съжаление, за това до голяма степен вина има и липсата на алтернативни възможности за инвестиране поради спецификата на пазара ни. „Късите продажби" (които се оказаха ключови за много инвеститори на развитите пазари, за да реализират доходност, въпреки спада на индексите), липсват на родната борса, макар и да са законово регулирани.

Въпросът обаче е достатъчно ли са подготвени инвеститорите да се впуснат в така привлекателния световен финансов океан, където интрадей търговията изглежда доста вълнуваща и привлекателна и дава големи надежди за доходност.

Какви са предимствата и недостатъците?

Финансовият ливъридж е налице, дори и в условията на затруднено финансиране. Много посредници в чужбина ще ви предложат маржин търговия в различна форма. Какво обаче представлява тя?

Знаете как впръскването на азотен оксид може да увеличи мощността на двигателя, позволявайки изгарянето на повече гориво. На фондовия пазар подобна роля играе използването на марджин.

Благодарение на марджина, можете да увеличите печалбите си и да купите повече книжа, отколкото иначе бихте могли да си позволите. Това, по същество, е основната идея на инвеститорите, които прибягват до използване на заемни средства - в усилия да максимизират печалбите си.

В това има както предимства, така и недостатъци, като последните често се пренебрегват, но идват моменти, когато това води до реализиране на значителни по размер загуби, особено в периоди на дълги и продължителни спадове (каквито наблюдаваме в момента).

Има времена, когато трябва да използвате марджин, и времена, когато е по-добре да не го правите. Истинската тайна на инвестирането се крие именно в това да можете да разграничите единия от другия момент.

Трудно обаче се поддържа възможността да сте винаги на гребена на вълната, без тя да ви забие в дъното. Дори и да направете безброй много печеливши сделки, само една грешна такава, при неразумно високо ниво на маржин, може да занули вашия акаунт.

Ето и пример. Имате, да кажем, 10 000 лв. С тях можете да купите 100 акции по 100 лв. всяка, без да ползвате заемни средства. Ако сделката се окаже добра и акциите поскъпнат до 120 лв., то вие ще имате акции на стойност 12 000 лв., или вашата печалба ще бъде 20% (2 000/10 000 долара). Но ако сте направили сделката, използвайки марджин, или сте купили 200 акции по 100 лв., а те поскъпнат с 20 лв., то вашата възвращаемост ще бъде 40%. Ако акциите поскъпнат с 50% и сте купили на марджин, то печалбата ви ще бъде 100%, или удвояване на парите.

Естествено, всяка монета има две страни. Ако сделката се окаже лоша, загубата ви ще бъде по-голяма - или по-точно двойно по-голяма.

Да вземем примера по-горе, но този път си представете, че акциите спаднат до 80 лв., загубата ви би била 20%. Ако сте купили на марджин обаче, тя ще възлезе на 40%. Няма да споменаваме и неудобството, че при залог на ценни книжа и тяхното поевтиняване, то финансовите институции ще изискват допълнително обезпечение под формата на пари или ценни книжа.

А ако акциите поевтинеят с 50%, здравата сте загазили.

Всъщност, според много анализатори, маржинът е замислен именно с цел да нулира акаунтите на инвеститорите, привличайки много на брой хора с малко средства и обещания за големи печалби. Често подобен род инвестиране се опреличава с „хазарт".

Освен с марджина, инвестирането на чуждите пазари привлича още с динамиката си и огромния брой финансови инструменти, които можете да търгувате там.

Промяната в цените е ежедневна, ежечасова, ежеминутна. Търгуваните обеми и ликвидността са големи. Къси продажби, фючърси върху индекси и акции, опции са само част от огромния избор който се предлага на инвеститорите.

Стотици и дори хиляди акции от различни сектори, търговия с всякакъв род суровини, като петрол, злато, платина, портокалов сок, кафе, какао, пшеница, ориз, захар, дори живи говеда, са само част от опциите, с които можете да търгувате. Разнообразието и броят на търгуваните активи е толкова голям, че дори замайва инвеститорите.

Въпросът е обаче дали ще можете да плувате в подобно море на избор. Имате ли достатъчно голям акаунт и познания, за да можете да поемате риск в рамките на разумното за постигане на една приемлива, не само според вашите разбирания, доходност.

Добър и стабилен ли е вашият брокер и дали таксите, които ви предлага, са разумни за една активна търговия, при която могат да се правят десетки сделки в рамките на един ден?