Рецесиите и депресиите са настъпвали много пъти в историята. За повечето хора те носят страх и несигурност, но всъщност са част от икономическия цикъл. За съжаление, има много митове за пазарните цикли, но за да ги разберем трябва да погледнем отвъд тях.

Какво е рецесия?

Има две определения за рецесия: едното определя рецесията като две последователни тримесечия на отрицателен икономически ръст, и второто - спад на икономическата активност, която продължава повече от няколко месеца.

Как работи

Ръста на икономиката лежи върху баланса между производство и потребление на стоки и услуги. Докато икономиката расте, растат и доходите и потреблението, което продължава цикъла на ръста. Обаче в определен момент икономиката се забавя.

Това забавяне може да бъде причинено от нещо съвсем просто като свръхпредлагането, когато се произвеждат твърде много стоки. Когато това се случи търсенето на тези стоки ще се понижи. Това води до забавяне ръста на печалбите, доходите падат, както и фондовите пазари.

Исторически примери

От средата на 1850-те години в САЩ е имало 32 рецесии, с различна продължителност, като средната е 10 месеца. Най-късата отчетена е била 6 месеца, от януари 1980 до юли същата година. Две от най-дългите са били по 16 месеца. Това са били периодите от ноември 1973 до март 1975 г., и от юли 1981 до ноември 1982 г.

Какво е Депресия?

Депресията е икономическа катастрофа, при която реалният БВП пада с най-малко 10 на сто. Депресията е много по-тежка от рецесията и ефектите могат да продължат с години. Също често е пагубна за банките, търговията и производителите, както и причинява падащи цени, затегнато кредитиране, ниски инвестиции, увеличаващи се фалити и висока безработица.

Как работи

Депресиите настъпват, когато определен брой фактори са налице едновременно. Тези фактори стартират със свръхпроизводство и спадащо търсене, следвани от страх, който нараства, докато инвеститорите и бизнесът се паникьосват.

Комбинацията от свръхпредлагане и страх причинява спад инвестициите и бизнес разходите. Когато икономиката започне да се забавя, нараства безработицата, а заплатите намаляват. Падащите доходи карат потребителите да орежат разходите си още повече, което причинява допълнителен натиск върху безработицата и възнагражденията. Това започва цикъл, в който покупателната сила на потребителите пада значително, като някои от тях не могат да си плащат ипотечните заеми, което от своя страна кара банките да затегнат отпускането на кредити, което в крайна сметка води и до фалити.

Исторически примери

В историята има няколко примера на депресии. Най-известната е т. нар. Голяма депресия през 30-те години на 20-и век. Всъщност това включва две депресии, които са се случили по това време. Първата е от август 1929 до март 1933 г., през която БВП е паднал с 33%. Втората е от май 1937 до юни 1938 г., когато БВП пада с 18.2 на сто. В допълнение Голямата депресия е предшествана от друга, състояла се от 1893 до 1898 г.

Какво може да научим?

Рецесиите и депресиите ни предлагат и плюсове и минуси, които могат да ни помогнат да ги опознаем и разберем как да ги преживеем.

1. Нарастваща безработица.

В общия случай нарастващата безработица е знак и за рецесия, и за депресия. Докато потребителите намаляват разходите си, бизнесът намалява разходите за заплати в отговор на падащите печалби и продажби. Разликата е, че при депресията нивото на безработица е много по-високо. Като основно правило безработицата при рецесия е между 5 и 11 на сто, докато примерно при Голямата депресия от 3% през 1929 достига 25% до 1933 г.

2. Икономически спад.

Рецесиите и депресиите създават масиран спад в икономиката. По време на ръст, бизнесът постоянно повишава предлагането, за да посрещне търсенето от потребителите, но в някакъв момент ще има твърде много предлагане на пазара. Когато това се случи икономиката се забавя и търсенето пада. Рецесиите и депресиите ни позволяват да изчистим този излишък в икономиката, но процесът е болезнен.

3. Страх.

Рецесиите и депресиите създават страх. Когато икономиката се забавя и безработицата нараства, много потребители се страхуват, че нещата скоро няма да се подобрят. Този страх ги кара да намалят разходите си, което допълнително забавя икономиката.

4. Падащи стойности.

Цените на активите падат, защото доходите се забавят в икономиката. Това праща цените на акциите надолу, поради понижаващите се печалби и влошените перспективи за компаниите. Това от своя страна се отразява негативно на инвестициите.

Плюсове

1. Премахване на излишъка.

Икономическият спад позволява икономиката да се изчисти от излишъците. По време на този процес наличностите падат до нормални нива, позволявайки на икономиката отново да започне дългосрочен ръст след като търсенето се възстанови.

2. Балансиране на икономическия ръст.

Рецесиите и депресиите помагат икономическия ръст да се балансира. Ако икономиката е нараствала с високи темпове дълги години, това може да доведе до неконтролируема инфлация. При наличието на рецесии и депресии потребителите са принудени да намалят разходите си. Падащите им доходи водят до спад и в цените, позволявайки в бъдеще икономиката да нараства без цените да скачат.

3. Създаване на възможности за покупки.

Трудните икономически времена могат да създадат отлични възможности за покупки. След като икономиката намери своя път, пазарите ще се адаптират към растежа. Това дава възможност на инвеститорите да направят пари, когато ниските цени на активите се върнат към нормалното.

4. Променят потребителските настроения

Трудните времена могат да създадат промяна в мисленето на потребителите. След като престанат да се опитват да живеят над възможностите си, те са принудени да живеят в рамките на доходите си. Това в общия случай води до ръст на спестяванията и позволява на инвестициите отново да се увеличат.