Подобрението на качеството на въздуха е позволило да се увеличи средната продължителност на живота на жителите на 50-ина американски града с около 5 месеца за 20 години, се казва в статия, публикувана в "Ню Инглънд джърнъл ъф Медисин".

Според изследването на учени от университета "Брайгъм Юнг" и "Харвард скуул ъф пъблик хълт" средната продължителност на живота в тези 51 града в САЩ се е увеличила с близо 3 години между 1980 и 2000 г., като 5 месеца от тях се приписват на подобреното качество на въздуха.

Според основния автор на публикацията - епидемиолога д-р Ардън Поуп, такова увеличение на средната продължителност на живота, което се обяснява с намаляване на замърсяването на въздуха, е забележително.

При изследванията си учените са взели предвид различни фактори, подобряващи качеството на живота и оттам неговата продължителност, и са оценили въздействието им, установявайки, че средно 15% от увеличената продължителност на живота се дължи пряко на по-чистия въздух в наблюдаваните градове.

Това идва от намаляване на сърдечно-съдовите заболявания и заболяванията на белите дробове, често пряко свързани със замърсяване на въздуха, който хората дишат.

Източник: БГНЕС