Китайски археолози откриха древни жилища

Китайски археолози откриха в северозападната провинция Шанси най-древните жилища, предаде ИТАР-ТАСС.
Преди 5.5 хиляди години, хората са издълбали в мека горска дървесина 17 убежища, които са открити по бреговете на реката Цзинхъ. Жилищата са изровени близо до съвременното село Янгуанцзай, само на 20 км от столицата на провинцията - град Сиан.
Директорът на шансийския институт по археология Уан Уейлин заяви, че от находките може да се заключи, че жилищата са се отнасяли към културата Яншао от късния неолит.
Тя е разпространена по средното течение на Яндзъ и е известна с червената си керамика. Всяко от тогавашните жилища е имало две помещения, на обща площ около 10 кв.м.
Едното е било изкуствена пещера, навлизаща навътре в дървесния масив, а другото - външна глинобитна пристройка с основа от дървесни клони и стволове. До тях са намерени работилници и „складови" помещения, използващи се за складиране на готовата продукция.
Находките свидетелстват за разделението на труда, случило се в китайското общество пред 5.5 хиляди години, когато някои от членовете на общината са преминали към заетост в производството, като са снабдявали останалите с глинени съдове.
Вероятно те са получавали в замяна храна, кожи или други ценни вещи, заменящи парите - например, редки морски раковини.
Източник: БГНЕС