Европейската комисия поиска цените за мобилни разговори в България да се намалят скоро. В писмо до Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), пуснато вчера, еврокомисарят за телекомуникациите Виван Рединг заяви, че неговите планове за намаление на цените са незадоволителни, тъй като предвиждат реално намаляване на цените едва след 2010 г.

В писмото си Рединг призовава КРС да вземе мерки за по-бързо намаляване на таксите за терминиране в мобилни мрежи, които мобилните оператори налагат при прехвърлянето на повикване от клиент на друг оператор. Таксите за терминиране в България формират голяма част от цената на разговор по мобилен телефон, когато потребителите се обаждат на абонат на друга мрежа или при разговори от мобилен към стационарен номер и обратно.

В България тези такси са най-високи в целия Европейски съюз (ЕС) - 15.09 евроцента на минута за 2008 г. при средно 8.7 цента за ЕС.

КРС изпрати плана си за намаляване на таксите за терминиране в България преди Коледа, но Вивиан Рединг ги оцени само като „положителна първа стъпка". "Доволна съм, че КРС се ангажира с намаление на цените, но е необходимо по-сериозното им сваляне в краткосрочен план", казва тя в писмото си от вчера.

КРС беше предложило намаляване на таксата до 7.6 цента на минута от средата на 2010 г. Това обаче е недостатъчно, според ЕК, тъй като дори в момента 8 европейски държави, включително Румъния, предлагат по-ниски от предложената такси. Становището на френския регулатор на телекомуникациите ARCEP e че дори такса от 1-2 евроцента е напълно по силите на операторите.

Друго искане, отправено от Вивиан Рединг към КРС, е да се премахне дискриминацията спрямо собствениците на стационарни телефони, които плащат oще по-високи такси за терминиране от мобилните абонати. Според европейското законодателство обаче КРС трябва да вземе предвид мнението на ЕК.

БТК Груп заяви официално своето задоволство от препоръките на Европейската комисия, отправени към КРС по-рано тази седмица. Коментарите на ЕК за по-бързо намаляване на цените на едро и незабавно изравняване на тарифите за разговори от фиксиран към мобилен и мобилен към мобилен, изцяло съответстват на позицията на БТК в последната една година.

Очакванията на БТК, които са съпосочни с препоръките на Европейската комисия и в интерес на българските потребители, са незабавно изравняване на цените Ф2М и М2М. Това ще доведе до премахване на дискриминационното третиране на абонатите на фиксирани мрежи и на мобилни мрежи. Подобно неравнопоставено третиране към този момент е налице единствено в България.

Компанията иска още еезабавно изравняване на цените за терминиране в мобилни мрежи със средноевропейските нива. Подобно решение на КРС ще създаде условия за ефективна конкуренция в телеком сектора у нас и ще изиграе съществена роля за подобряване благосъстоянието на българския гражданин и бизнеса. Подобна отговорна позиция на българския регулатор се очаква с повишено внимание от ЕК и представлява поредната възможност за подобряване на авторитета на България пред Европа, което е от ключово значение за страната

От БТК заявиха още, че се надяват, че в светлината на изричното си задължение по Закона за електронните съобщения, КРС ще се съобрази с препоръките на ЕК и ще ги приложи в максимално кратък срок.