Може ли рецесията да се чете по устните
Един от многобройните странни индекси, съществуващи в света, е този на червилата, въведен от изпълнителния директор на Estée Lauder Леонард Лаудер по време на рецесията през 2001 г., пише The Economist.
Козметичната фирма е установила, че докато автомобилите Ferrari остават в салоните, а марковите дрехи висят по окачалките, продажбите на червила в САЩ са се увеличили с 11%. Феноменът е известен от времето на Голямата депресия, когато независимо от икономическия колапс, продажбите на козметика се увеличават с 25%.
Икономистът Дхавал Джоши от инвестиционната компания RAB Capital също отбелязва, че работните места в козметичната индустрия се увеличават дори по време на повсеместен спад и че в условията на криза на потребителското доверие, продажбите на козметика растат. Това явление, наблюдавано през 1990 г. и през 2001 г., той нарича "ефект на червилото".
Противниците на теорията, като Kline & Company, твърдят, че не съществува подобна зависимост и покупките на козметика остават високи по всяко време- и при икономически възход, и при рецесия.
По-умерени анализатори като Карън Грант от маркетинговата компания NPD Group, са склонни да говорят за "индекс на красотата", доколкото жените са по-склонни в условията на криза да се откажат от маркови тоалети, отколкото от спирала за мигли, а мъжете- да си купят повече вратовръзки, когато не могат да си позволят нов автомобил.
Всъщност това е поредният опит да се намери връзка между явленията и икономическото доверие.
Подобна е например теорията на дългите поли, според която цените на акциите се движат в една посока с дължината на дамските поли.
Правени са опити да се намери връзка с продажбите на алкохол, слабителни и дори с победителя в шампионата по американски футбол.
И всички те са радват на известен успех...