Грант на Американската агенция за търговия и развитие ще подпомага развитието на технологиите в България, съобщиха от посолството на САЩ у нас. Споразумението за безвъзмездна помощ от 390 180 долара е било подписано днес от председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) Пламен Вачков и посланикът на САЩ у нас Нанси Макълдауни.

Целта на гранта е да се поощри развитието на национална мрежа за информационни и комуникационни технологии в България. Грантът ще финансира проучване, което да направи оценка на икономическата и техническа възможност за развитието на мрежа, целяща да свърже всички местни и национални държавни обекти и позволяваща на България да постигне съответствие с административните стандарти на ЕС.

Настоящата липса на оперативна съвместимост между системите за ИКТ на различните държавни обекти в България е пречка за сътрудничеството между службите, като същевременно понижава качеството на обществените услуги и увеличава разходите, се отбелязва в съобщението.

Според новия Закон за електронното управление, приет от Народното събрание през юни 2008 г., бяха въведени строги изисквания за оперативна съвместимост на административните информационни системи, за мрежата и за неприкосновеността на информацията.

Правителството на България посочи създаването на национална мрежа като един от първите приоритети на правителствената програма за електронно управление.

При предварителен опит да се обединят държавните мрежи бяха дадени правомощия на ДАИТС да разшири съществуващата мрежа и да я доразвие в Национална държавна мрежа за комуникации между министерства, регионални власти и общини. Тази мрежа ще състави ядро за инфраструктурата на ИКТ, за да има по-широк обществен достъп до електронните услуги на управлението.

С посочения грант ще се финансира създаването на пътна карта за разширяване мрежата на ДАИТС и обединяването й с другите мрежи за ИКТ, поддържани от различни държавни служби.

Грантът отразява неотклонното намерение на Американската агенция за търговия и развитие да се постигне разрастване на сектора за ИКТ в България, се посочва в съобщението. В

последните седем години американската агенция субсидира четири посещения, в които висши български държавни служители бяха в САЩ, за да се запознаят с последните постижения в ИКТ и с услугите, които могат да се въведат в отговор на българските приоритети за технологични и процедурни подобрения на инфраструктурата на ИКТ, на справянето с кризисни ситуации и на електронните държавни услуги.

Източник: БТА