Цените на услугите в различните градове
Когато става въпрос за цените на услугите винаги се дава пример как в столицата те са най-високи, което пък се отразява на стандарта на живот и донякъде неутрализира по-високите доходи с които могат да се похвалят софиянци.
Едно сравнение на цените на кошница от десет услуги обаче ни показва, че това не е съвсем така, или поне не важи за всички услуги. В малката кошница екипът на profit.bg постави следните услуги - цена на километър превоз с такси (дневна тарифа), билет градски транспорт, наем двустаен апартамент от 65 кв. м в широк център, цена на фризьорска услуга, фитнес посещение, месечна такса за кабелна телевизия, поставяне на плочки (кв. м), интернет, билет за кино и шофьорски курс.
Безспорно наемите в София и Варна са значително по-високи от тези в по-малки градове. От една страна това се предопределя от по-високите заплати там, а от друга, от по-високите цени на жилищата в тези градове. София и Варна са горе-долу с едно ниво на наемите, като дори във Варна те достигат столичните, с тенденция за изпреварване.
За сравнение, квартира в София е около три пъти по-скъпа от подобна в градове като Русе, Плевен, Видин и Хасково, където наемите варират в диапазона 150 и 200 лева.
Прави впечатление, че наемите са относително високи и в някои по-малки градове, като Благоевград, което се обяснява с това, че градът е университетски. Подобна тенденция има и в Сандански и Кюстендил, които пък са курортни.
При цените на такситата се наблюдават най-големите разлики. За това допринасят конкуренцията и спецификата в съответния град. Най-евтино сред изследваните градове вземат за километър във Враца - 40-45 ст. София е в златната среда при ниво от 0.59 лв. за км., а най-скъпи са такситата в Сандански и Хасково, където средно се иска по 0.9 лева на километър. Трябва да отбележим, че в тези градове разстоянията са по-малки и като цяло, средната цена за курс в никакъв случай не е по-висока, отколкото в по-големи градове.
Има екзотични предложения, като 2 лева от точка до точка във Видин, който явно не е много голям по площ.
Силно варира и цената на градския транспорт, като определено трябва да признаем, че в някои градове той е с отмиращи функции и трудно намерихме данни за цената на билетчето. На най-евтин градски превоз се радват в Плевен с цена от 0.5 лева, или наполовина на цената в София. По 0.6 лева плащат за билетче в Хасково и Враца, толкова е и цената за маршрутка в Кюстендил. Осемдесет стотинки е билетът в Пловдив, Русе и Кюстендил.
Между 4 и 7 лева варира цената на мъжкото подстригване в различните градове. Най-ниска тя е в Кюстендил, Видин и Перник, а най-висока в големите градове.
Кабелна телевизия може да се гледа за 11-12 лева във Видин и Кюстендил, докато софиянци трябва да плащат 20-23 лева.
Интернетът варира в значително по-тесни граници. Почти във всички градове срещу 20 лева на месец можете да получите неограничен достъп.
Шофьорският курс е един значителен по размер разход. Много хора предпочитат да не го карат в големите градове. Ако искате да минете по-тънко ето къде той е най-евтин: Срещу 400-450 лева можете да го изкарате в Хасково, Видин, или Габрово.
Изненадващо най-високата цена за тази услуга е в Кюстендил, където по-данни на кореспондентите ни цената е в размер на 800 лева.
Майсторските услуги също варират в значителна степен. Срещу 10-12 лева на кв. м ще си намерите майстор да ви лепи плочките, ако живеете в Хасково, Благоевград, или Сандански. В София цената отива към 20 лева.
И накрая идваме до най-болния въпрос - киното. Оказва се, че в половината от изследваните градове кино няма, включително и в петия най-голям град в България - Русе. Иначе, най-евтино е в Габрово (3 лева), новите филми идват относително бързо в града. Един и петдесет ще платите за по-стар филм в Благоевград, а нови се гледат за по 3.5 лева.
В големите кина в София билетите за кино могат да достигнат 9 лева.
Автор: Екип Profit.bg