Банковият сектор в Съединените щати е изгубил общо 26.2 млрд. долара през четвърто тримесечие на миналата година покрай задълбочаващата се финансова криза, която доведе до масирани загуби, съобщиха регулаторите, цитирани от АФП.

Корпорацията за федерални депозитни застраховки заяви, че застрахованите търговски банки и депозитни институции изпадат в криза за тримесечието за първи път от 1990 г. насам.

Над две трети от банковите институции са били доходоносни през четвъртото тримесечие, но техните печалби са надминати по значение от сериозните загуби в много големи банки.

Общите депозити са нараснали с 307.9 млрд. долара или 3.5 %, най-голямото процентно увеличение от десетилетие насам. Регулаторите отбелязват, че в края на годината близо 98 % от всички застрахователни институции, съставляващи близо 99 % от активите на индустрията, са отговорили или са надхвърлили най-високите стандарти за регулаторен капитал.

За цялата 2008 г. банковият сектор е спечелил 16.1 млрд. долара, което представлява спад с 83.9 % от 2007 г. и е най-ниското годишно постижение от 1990 г. насам.

12 банки са банкрутирали през последните три месеца на 2008 при общо 25 за годината.

"Проблемният лист" на регулаторния орган е нараснал също през последното тримесечие от 171 на 252 финансови институции - най-големият брой от средата на 1995 г.

Източник: БГНЕС