Руските олигарси - изчезващ вид
Те са тези, които представят Русия в страната и в чужбина. Те са мъже, които се смятат за наследници на Рокфелер. Те- олигарсите, скоро могат да бъдат изпратени от бурята на икономическите сътресения в дъното на историята. Пламенни, млади и обезпечени, тези продукти на постсъветската епоха по времето на Путин станаха още по-богати, възползвайки се от бума на суровините. Но за много от тях финансовата криза се оказа удар под пояса, пише The New York Times.
Голяма част се оказаха неспособни да покрият дълговете си към чуждестранните банки. Разбира се Кремъл им дойде на помощ, отпускайки краткосрочни кредити, които обаче към края на 2009 г. трябва да бъдат върнати, а през това време са натрупани и нови задължения. Дълговете на руските компании са огромни. Руската Централна банка изчисли, че корпорациите и банките трябва да изплатят около 128 млрд. долара само през тази година.
Според анализатора Олга Кръйщановская Кремъл отново може да помогне, но срещу цената кралете на бизнеса да се окажат пионки в ръцете на властта.
Положението на някои олигарси е толкова трагично, като например това на собствениците на металургични активи, че те се принудиха през януари да се поклонят на Кремъл с немислимото доскоро предложение да обединят своите активи (няколко големи завода и мини) в конгломерат с голямо държавно участие (б. ред.- става дума за Олег Дерипаска, Виктор Векселберг, Владимир Потанин) В замяна правителството трябваше да рефинансира милиардните им кредити в западни банки. Превръщането на дългове в акции е именно системата, която създаде олигарсите в Русия през 90-те. Сега очевидно става обратното.
Парадоксално е, че правителството, което настояваше за национализация в петролната и други промишлености, на крачка от реализацията на намерението си се отказа, опасявайки се от инвестиции на бюджета и рублата в проблемни сектори. Затова Кремъл отказа създаването на металургичен гигант.
Според икономическия анализатор Роб Едуардс достъпът на олигарсите до руските златно-валутни резерви е "get-out-of-jail-free card". Някога непобедимите олигарси сега са уязвими. И без да им предлага помощ, правителството на Русия във всеки един момент може да сложи ръка на активите им. Ако не получат помощ, много от тях просто ще фалират, с което държавата ще получи компаниите им- нали и самата металургия от предприятия-гиганти, създадена по съветско време, предполага държавно управление.
Ръководителят на "Металлоинвест" Алишер Усманов например признава, че настоящата криза е безпощадна за производителите на суровини. "Днес тя може да отнеме всичко, което натрупахме вчера", заявява той.
По-рано Bloomberg изчисли, че 25-те най-богати руснаци от списъка на Forbes са загубили общо 230 млрд. долара. Някои от тях , според банкери, вече залагат самолети, яхти и вили на Лазурния бряг като обезпечение на кредитите си.