Златото е следващият балон?
Световната практика е изпълнена с примери за балони, като се почне от интернет балонът, имотният балон, балон при суровините и мн. др.
При нива, близки от 950 долара за тройунция, благородният метал е много близо до постигнатия през март миналата година исторически рекорд при 1 002 долара за унция, което е три пъти повече в сравнение с нивата му на търговия между 1999 и 2002 година.
Традиционното възприятие за златото е като за актив, който е сигурен и предпочитан за инвестиция в моменти на криза. Именно това схващане за метала го поддържа на нива близки до рекордните такива.
Индия е най-големият потребител на злато. Запасите на метала към момента са над 8 000 тона. Основната част от тях са съсредоточени в ръцете на САЩ, където те се съхраняват като резерви.
Дори и в Индия обаче се наблюдава известно забавяне на търсенето на злато на фона на високите му цени и разрастващата се криза. През февруари индийският внос на благородния метал е бил на нива близки до нулевите стойности, на фона на 28 тона година по-рано.
Същата е била ситуацията и през март. Почти няма внос на злато. Очакванията са за по-слаби продажби на злато и през сезона на сватбите през тази година. Данните сочат, че златните фондове, цената на акциите, които са обвързани с движението в цената на благородния метал, все още набират средства.
Това обаче би могло много бързо да се промени в настоящите тежки условия, когато хората остават все по-често без работа и прибягват към своите спестявания в условията на затруднено кредитиране.
Цената на златото зависи до голяма степен от представянето на индексите, както и движението на долара. И докато индексите регистрираха значителна корекция от постигнатото си в началото на този месец дъно, златото намери подкрепа до голяма степен в поевтиняването на долара.
В тази насока евентуално възстановяване на финансовите пазари в САЩ през следващите месеци, в условията на приетия план за 1 трлн. долара за изкупуване на лоши активи, би могло да постави началото на сериозно низходящо движение при метала.
Нека да припомним, че на петрола му трябваха няколко месеца, за да се се спука балонът, отвел го от рекордната му стойност при 147 долара за барел през юли до 40 долара през ноември миналата година, загуба от над 70%.
Това стана въпреки нуждата от суровината за работа на заводите, задвижване на автомобилите и много други, както и на фона, че запасите и предлагането са ограничени в световен мащаб.