Руското правителство може да похарчи до 3% от БВП на страната за подкрепа на финансовия сектор в условията на тежка финансова криза, заяви руският финансов министър Алексей Кудрин.

Страните от бившия съветски съюз, без да се включват балтийските страни към тях, планират да разходват между 1 и 3% от брутния вътрешен продукт на страните си.

Световната криза се чувства все по-осезателно в Русия. Състоянието на банковия сектор е много по-тежко, отколкото сочи официалната статистика - това признание направи руският министър на финансите Алексей Кудрин по време на среща с водещи банкери през тази седмица.

По неговите думи просрочени са не 3-4% от дадените кредити, както сочат данните на Централната банка, а около10%.

Освен това ситуацията продължава да се влошава. Експерти смятат, че до края на тази година показателят ще нарасне до 15%, а в най-лошия случай може да достигне и 20 на сто.

Министърът на финансите смята, че това ще принуди правителството да се намеси решително, за да предотврати колапса на банковата система.

Кудрин обясни голямото разминаване между суровата реалност и статистиката на Централната банка с това, че "банките умеят да прикриват реалната ситуация, като подправят своята отчетност". Министърът за пореден път предупреди, че Русия е заплашена от втора вълна на кризата.