Кризата свали български бизнесмен от ролс-ройса му и го качи на трамвай. Собственикът на "Свилоза" Красимир Дачев вече използва това превозно средство, разказа самият той. До масовото возило прибягнал не само за да свие мениджърските си разходи. Така спестявал и време при придвижването в столицата, съобщава вестник "24 часа".

"При този трафик в София се хващам на бас, че ако се кача на трамвайчето, а вие на кола, ще стигна по-бързо до центъра", обяснил Дачев пред изданието и за уверение извадил от джоба си билетче за градския транспорт. През февруари бизнесменът, който има хеликоптер и ролс-ройс, бе принуден да затвори свищовското предприятие за целулоза.

"За кризата не трябва да се говори, а да се действа. Непрекъснато бия камбаната, но явно тези, които трябва, не чуват. Нашите монополисти, както и банките, не се държат пазарно. В момента лихвите по старите ни кредити са двойно по-високи. Независимо че няма откъде да ги плащаме. Същото е, когато всички казват, че сме остров на стабилността. Щом е така, значи не ни трябват пари. А в същото време парламентът гласува, че тези, които имат следприватизационни задължения, могат да ги отложат. Това са противоречиви сигнали към обществото", казва Дачев и добавя:

"От август започнах да обяснявам: наближава криза, да вземем мерки. Казваха ми да не създавам паника. Рецепторите ми обаче са навън. Ако продавам и купувам тук, щях по-късно да разбера, но експортноориентираните фирми първи усещат. Първо го почувствахме с инвестиционните машини, после с драматичното падане на световните борси, целулозата е борсова стока. Тя се срина на нива от 1998 г. В същото време никой от монополистите не си мръдна пръста. Предизборното болшевизиране на всички партии пък е толкова смешно, че човек не знае с какви очи да го погледне. Българите сме много крайни. Ще стигнем дотам, че в края на годината 50% от горските компании ще са в реален фалит.В закона е записано, че не могат да фалират, и това е цирей, който ще създаде проблеми.

На въпрос на защо спрял "Свилоза" той отговаря: Мога да ви покажа кривата на развитие на суровините според Световната банка.

От 2007 г. в Германия и средно за Централна Европа най-ниската точка на цените е декември 2008 г. В България тогава е най-високата. Как, когато съм извън пазара, да продължа. Цената на всички енергоносители, на стомана, мед, алуминий, всичко слезе надолу, апри нас е обратното. Това е бранш, който се развиваше добре - сериозни чужди инвеститори, дървесината се преработва тук, т.е. създаваме добавена стойност.

Отрасълът обаче се срива пред очите на всички. Това е убиване на държавния интерес. Според него в кризата "всеки бизнесмен реагира, както намери за добре". Нямам намерение да продам ролс- ройса, даже ще пристигне втори. Поръчал съм го, платил съм преди година аванса. Но положението не е розово.

Някои злорадстват - ето сега богатите хора ще видят. Няма да видят. Ако си имал 5 млн., ще станат 2. Проблемът е за хората, които работят ден за ден. Това ме притеснява, това са моите партньори. Искам да се чувстват спокойно, да знаят, че децата им ще завършат, ще имат възможност да ги подкрепят.

Източник: 24 часа