Технически или фундаментален?
Доста начинаещи трейдъри са изправени пред този въпрос. Използваните методи за оценка на пазара са различни и изискват различни знания и умения. Докато техническият анализ се концентрира главно в изучаването на пазарните движения, то фундаменталният се фокусира върху икономическите сили на търсене и предлагане, които водят до движения на цените (валутните двойки) нагоре, надолу или да останат в консолидационни зони.
Фундаменталният подход изследва всички свързани фактори, влияещи върху пазарните котировки, като целта е да се определи „вътрешната" стойност на съответния актив (парична единица). Това е фактическата цена на всяка една валута в съотношението й към друга, като тя се базира на основните закони за търсене и предлагане.
Ако вътрешната стойност на тази валута е под пазарната котировка, то пазарът е надценен, от което следва, че съответната двойка трябва да бъде продавана и обратно - ако вътрешната стойност е над пазарната котировка, то пазарът е подценен и двойката трябва да бъде купувана.
И двата подхода - технически и фундаментален, се стремят към една главна цел - предвиждане на бъдещата посока на движение на пазарните цени. Но към решението на този проблем се подхожда от различни ъгли.
Фундаменталистите изучават причините за пазарните движения, докато графиците - ефекта от самите движения. Техническите анализатори вярват, че ефектът е всичко, което е необходимо за бъдещата правилна оценка, докато фундаменталистите винаги се опитват да разберат защо се достига до всяко конкретно движение.
Повечето от валутните „трейдъри" се класифицират или като „техници", или като „фундаменталисти". В реални рамки обаче има „преливане" на тези две понятия - много от използващите като основен фундаменталния анализ, имат поне „работна" основа за графичен анализ, както и голяма част от техническите анализатори могат да използват основните методи за фундаментален анализ. Главният спор е за надмощието на единия или другия подход.
Този конфликт идва най-вече от факта, че в доста случаи е възможно фундаменталният и техническият анализ да дават различни сигнали. Обикновено в началото на важни и дългосрочни движения на пазарните котировки фундаменталните сигнали не могат да обяснят или подкрепят конкретно случващото се на пазара. Точно в критични моменти на „пречупване" или започване на трендови движения идват различните сигнали, получавани от двата типа анализ.
Обикновено синхронизацията за решение за търговия настъпва на по-късен етап, но често това е прекалено късно за трейдъра, за да приеме конкретно действие. Едно от основните обяснения за този факт е, че пазарните движения обикновено предшестват фундаменталните основи. Поставено по друг начин това ще рече, че движенията на котировките се явяват като водещ индикатор за промяна във фундаменталните стойности на конкретни активи (валути).
Тоест това ще рече, че докато известните фундаментални новини са вече дисконтирани в цените на валутите, реакциите на пазара се формират главно в очакване и на база на настроения за бъдещи и до момента неизвестни фундаментални новини. До голяма степен най-резките и дългосрочни трендови движения на валутните пазари започват без ясна промяна във фундаменталните фактори в конкретни зони, където се използват паричните единици. С времето тези промени са факт и се оказва, че новият тренд е в „правилната посока". Това дава основание на техническите анализатори да вярват, че не е нужно да се чака потвърждение за началото на ново движение, а то ще стане факт в бъдещ период.
По този начин четенето на графиките се превръща в известна степен предшественик на фундаменталния анализ. Това заедно със спецификите на валутния пазар - лесен достъп до информация, огромна ликвидност, нисък изискуем марджин, липса на бариери за влизане и излизане от пазара и максималното му доближаване до „идеално функциониращ пазарен механизъм" дава основание за приемане на превъзхождаща роля на техническия анализ при вземането на решения за търговия.
Друго основание за това е и фактът, че в исторически план движенията на графиките показват, че е възможно да се изградят печеливши стратегии само на базата на технически анализ, докато обратния вариант - търговия само на база на фундаментален подход в краткосрочна времева рамка на FOREX-пазара е практически невъзможна.
Отвори демо сметка
Отвори реална сметка