Цените на имотите бележат спад. Такова поне се отчита от статистиката и от брокерите за недвижими имоти. След бурния ръст на пазара през изминалите няколко години наблюдавахме известно охлаждане в сектора в условията на криза.

Все повече стават специалистите коментиращи, че моментът е подходящ за покупка на жилище. Ето и част от доводите.

1. Имотите не могат да паднат под своята себестойност

2. Макар и при затегнати условия, в последните два месеца има оживление на кредитния пазар.

3. Цените в големите градове и столицата са в пъти по-ниски от останалите страни от ЦИЕ, както и на Балканите.

4. В населението има спестявания между 10 -12 млрд. евро, които рано или късно трябва да заработят отново.

5. Ниските данъчни ставки ще привлекат чуждестранните инвеститори, когато кризата свърши.

6. За преминаването на най-лошата част от кризата вече има симптоми в страната от където тя започна - САЩ.

7. И на края трябва да се има в предвид, че след криза, обикновено има тежка инфлация.

Ако тези доводи ви се струват достатъчни, за да неутрализират алчността от това да чакате по-ниски цени, в случай, че сте решили да купувате жилище, ето и някои грешки които да избягвате при покупката.

1. На зелено.

Все пак не забравяйте, че кризата не е приключила или поне че съществува голяма доза несигурност дали най-лошото е преминало и кога нещата ще започнат да се възстановяват.

Опасността от фалит на строителни предприемачи не само че не е отминала, но продължава да е голяма. Секторът се сочи от специалистите като един сред най-застрашените. Да се купи на зелено от относително млад предприемач с малка история и неясно бъдеще е до голяма степен "хазарт".

Да не говорим, че за завършено жилище, запаси от каквито има в момента, бихте могли да се пазарите и да се доближите до голяма степен до цената, която ще ви бъде предложена за зеленото.

Не забравяйте, че при покупка на зелено трябва да планирате и допълнителни разходи за живот под наем и то в продължение на доста дълъг период от време. Като отчетете и тях разликата между двете цени става още по-малка.

Да не говорим, че при вече построеното жилище би могло да се провери много лесно дали има тежести върху него. В другия случай, вашето бъдещо жилище най-вероятно ще е заложено в полза на банката до момента на евентуалното му бъдещо прехвърляне.

2. Панелка.

В условията на пазар на купувачи и голям избор (за разлика от само допреди две-три години), за да се замислите изобщо за панелно жилище, трябва да имате много сериозно основание, примерно цената да е поне два пъти по-ниска. В противен случай, тази алтернатива в никакъв случай не е по-доброто решение. Става въпрос не само за това, че панелите изобщо не могат да се сравняват по качество с новото строителство, но и по отношение на бъдещото реновиране, тъй като вече са значително амортизирани. Ако става въпрос за инвестиция, то реализирането на капиталова печалба също може да бъде заплашено.

3. Капариране преди да е договорен кредит

Един от лесните начини да изгорите с една значителна по размер сума особено в настоящите условия на затруднено кредитиране. Такива примери има все повече. Не си мислете, че ако сте говорили с банката си само преди шест месеца и ви е дадена устна уговорка, че ще ви се отпусне кредит, това е сигурно. Нещата се променят непрекъснато.

4. Лош подбор на агент.

Тук нещата са ясни. Няма нужда да ви обясняваме, че лошият агент (доколкото той не защитава добре вашите интереси) може да ви нанесе сериозни щети, не само финансови, но и свързани с бъдещото качество на вашия живот.

5. Лоша локация.

Знаем какво е най-ценното при един имот - локация, локация, локация. Това важи особено, когато става въпрос за имот с инвестиционна цел. Както казват англичаните "не сме толкова богати да си позволим евтиното". За съжаление ние не сме англичани и често сме склонни да правим известни компромиси за сметка на качеството. Не забравяйте обаче, че става въпрос за една от най-големите покупки в живота ви. Естествено това в никакъв случай не означава, че трябва да купите най-скъпото. Купувате това, което можете да си позволите, като търсите оптимум между цена-качество.

6. Купувате първото, което видите.

Отивате на оглед с още двама-трима "кандидат купувачи" и след 15 минути разглеждане и под страх те да не ви изпреварят, решавате или по-скоро се убеждавате сам себе си, че това е имотът на живота ви. Обикновено емоционалните решения са тези, за които можете да съжалявате най-много. Не се оставяйте продавачът да ви притиска. Със сигурност не отговаряйте веднага или най-малкото не носете парите за капаро в себе си, така ще имате време да размислите и да се предпазите.

7. Купувате повече, отколкото ви трябва

Всеки си мисли за семейство и деца, а и повечето хора обичат да живеят в къща. Ако перспективите обаче не са ви точно такива, то може би покупката на многостайно жилище не е най-правилното решение за вас. От една страна най-вероятно банката няма да ви финансира в достатъчно голяма степен, а от друга, защо да плащате в момента за нещо, което няма да ползваме в следващите пет-десет години например.

8. Задлъжнявате преди да си купите имот

Значителни по размер покупки са недопустими, ако сте решили да си купувате имот. Тук влизат покупките на автомобили, тегленето на потребителски краткосрочни кредити, издаването на ваше име на няколко кредитни карти и др. Това значително намалява кредитния ви рейтинг и възможността да разчитате на ипотечен кредит.

9. Не отчитате всички разходи

При покупката на имот трябва да разполагате с една определена сума в брой, която ще ви се наложи да използвате за разходи като нотариуси, данъци и други скрити разходи.

10. Не четете договора

Не само, че трябва вие да го прочетете внимателно, но трябва да се консултирате и с адвокат. Обикновено договорите се дават от продавачите, като бъдете сигурни, че те защитават изцяло техните интереси. Не се страхувайте да преговаряте и да искате да се променят определени клаузи от договора, или да се включат и допълнителни такива. В крайна сметка договорът е двустранно споразумение, което се предполага, че би следвало да защитава интересите и на двете страни.