Дори човек да не е любител на лозунги като „Опознай родината, за да я обикнеш", факт е, че всеки, пътувайки, би искал да види нещо повече от крайпътните заведени и хотела си.

Още повече, че периодът май-септември традиционно се счита за най-благоприятен за екскурзии и почивки в България, а винаги остава нещо непознато в собствената ни страна, чиято атмосфера си заслужава да се усети. Още повече, че една подобна екскурзия е лесна за планиране и предлага по-различно изживяване от традиционната седмица-две на море и същевременно може да излезе и сравнително евтино.

Затова решихме да ви представим основните региони и да ви покажем местата, които бихте могли да посетите, ако имате път натам. Като за начало се спряхме на Севрозападния регион. Трите най-големи града в него са Видин, Враца и Монтана. А като място е подходящ за екотуризъм и една културна туристическа обиколка, проследяваща векове истори.

Видин и Баба Вида

Откъде може да започне една истинска обиколка на България, ако не от входната врата? А за такава е приет Видин.

Градът представлява полукръг с ориентация към реката, по чието продължение е разположен голям парк. Това е първото голямо речно пристанище в България. В крайдунавския парк са разположени театър "Вида", джамията и библиотеката на Осман Пазвантоглу, Телеграф капия, турската поща, замъкът "Баба Вида", трасето на римската крепостна стена, мемориални паметници .

Градът с над 2000-годишна история е последната българска столица, преди завладяването на България от Османската империя. Символ на Видин и средновековната му история е Баба Вида- единствената изцяло запазена крепост от този период в България, която през последните години претърпя и сериозна реставрация. Автентичната й атмосфера, събрала историята на града и превратностите на региона, се е превръщала в декор на не един филм.

Сред останалите забележителности на града се спряхме на катедралата "Св.В.М.Димитър" - вторият най-голям катедрален храм в България.

Кастра Мартис

От Средновековието се пренасяме в Късната римска империя, само на няколко километра от Видин. Крепостта в центъра на гр. Кула датира приблизително от края III-ти в. Построена е по времето на император Юстиниан Първи като част от крепостната система,отбранявала границите на империята от славянските нашествия. Тя защитава пътя през Връшка чука,един от най-западните проходи на Стара Планина.

Белоградчик

Една от най-нашумелите природни забележителности в момента са Белоградчишките скали. а с тях и историческата Белоградчишка крепост - Калето.

Белоградчишката крепост, датираща от римската епоха, също е една от най - запазените крепости в страната. На по-късен етап от своето съществуване през ХV - ХІХ в. Белоградчишката крепост придобива средновековен български облик. По-късно турците извършват някои доукрепителни работи и нови градежи по крепостния зид. А като военно съоръжение се използва за последен път през Сръбско - българската война през 1885 г.

Магурата

На 18 км. от Белоградчик се намира една от най-големите и красиви пещери в България- Магурата. Общата й дължина е около 2600 м, а с дълбините на пещерата се спускаме и в дълбините на историята, защото първите следи от човешко присъствие в пещерата датират от преди 12 хиляди години. По стените й могат да се видят рисунки, датиращи от бронзовата епоха.

А след всичко това, остава да спрете и да изпиете чаша пенливо вино, произвеждано в един от ръкавите на Магурата.

Бистрилица

Ако след кратката обиколка, човек реши да си даде почивка, това е едно от най-подходящите места. Чистотата на въздуха и природата са гарантирани и от факта, че в радиус от 50 км около Бистрилица, никога не са строени и не са работили промишлени предприятия.

Врачанският Балкан

Неописуемият Врачански Балкан, в който се пренасяме, е богати на пещери и скални заслони. На неговата територия попада и град Враца, смятан за един от най-живописните градове в България.

В границите на Природен парк "Врачански Балкан" се намират над 500 пещери, сред които една от най-красивите- "Леденика" с уникалните си карстови форми . Ако имате късмет, може да се насладите навеликолепната акустика на Голямата зала, в която се организират концерти. Към нея води Проходът на грешниците, през който, според местната легенда, може да мине човек с чисто сърце. А ако потопите ръка в Езерото на желанията и си пожелаете нещо, желанието ви ще се сбъдне.

Вършец

Храмът "Св. Георги", паркът "Слънчева градина",.художествената галерия или останките от римските крепости- всичко това може да разнообрази отдиха ви в един от най-старите курорти в България. Ако желаете, можете да направите кратка разходка до водопада, да почивате на палатка в местността Зелени дел и да присъствате на еежегодното се провежда фолклорно надпяване.

А за любителите на предизвикателствата остава да се изкачат на връх Тодорини кукли - една от най-високите точки в Стара планина.

Малка патриотична обиколка

Макар че 2 юни отмина, никога не е късно за една малка разходка от Козлодуй до Околчица. Легендата може да започне с разходка с "Радецки", а защо не и с една вечер на легендарния параход, на който Ботев се подготвя за въстанието и пише прощалното писмо до жена си.

А след това можете да продължи до историческият връх Околчица, на който е издигнат паметник в негова чест. Под върха се намира местността Йолковица- лобното място на войводата, обозначено на малка скала с надпис: "На великия Ботев. Изпълни се пророчеството твое - жив си ти!".