Глобалното затопляне разделя Алпите на две противоположни климатични зони, пише във втория доклад на Конвенцията за опазване на Алпите, съобщи в. "Индипендънт".

"Прогнозите, че климатът в Европа се разделя на две, стават реални", заяви генералният секретар на Конвенцията Марко Онида. В северните алпийски вериги има наводнения, а в южните снегът става все по-малко. Според доклада валежите в югоизточната част на региона са намалели с 10% през последните 100 години. За същия период в северозападните алпийски вериги дъждовете и снеговете са се увеличили с 10%.

Променящите се модели на валежите, намаляващите ледници и повишаващите се температури ще засегнат не само планините, но и хората, чиято прехрана зависи от тях, предупреждава докладът.

Прочутите алпийски върхове Монблан, Матерхорн и Монте Роза са част от разделителната линия между все по-влажната северна част на района и Италия и Словения в по-сухия юг. На север от разделителната линия наводненията и калните свлачища се превръщат в заплаха за някои алпийски селища. На юг пък са застрашени някои от най-красивите и прочути алпийски курорти в Европа, включително Доломитите в Италия.

"Алпите са водната кула на Европа, но голяма част от водата все по-рядко достига там, където е нужна за екосистемите, земеделието и производството на електричество", отбеляза Онида.

Близо 16 млн. души в 8-те алпийски страни - Франция, Италия, Германия, Швейцария, Австрия, Лихтенщайн, Словения и Унгария - живеят в дъгата на най-голямата планинска верига в Европа. Дъждовете и снеговете от Алпите доставят 80% от водите на реките Дунав, Рейн, Рона и По.

Климатичните промени в Алпите сблъскват земеделието и туризма, които се борят за контрол над водните запаси. Алпийските видове се изкачват по-нависоко в планините, докато екзотичните видове като палмите слизат надолу, подчерта Онида.

Източник: bТВ