Затоплянето разделя Алпите на две климатични зони

Глобалното затопляне разделя Алпите на две противоположни климатични зони, пише във втория доклад на Конвенцията за опазване на Алпите, съобщи в. "Индипендънт".
"Прогнозите, че климатът в Европа се разделя на две, стават реални", заяви генералният секретар на Конвенцията Марко Онида. В северните алпийски вериги има наводнения, а в южните снегът става все по-малко. Според доклада валежите в югоизточната част на региона са намалели с 10% през последните 100 години. За същия период в северозападните алпийски вериги дъждовете и снеговете са се увеличили с 10%.
Променящите се модели на валежите, намаляващите ледници и повишаващите се температури ще засегнат не само планините, но и хората, чиято прехрана зависи от тях, предупреждава докладът.
Прочутите алпийски върхове Монблан, Матерхорн и Монте Роза са част от разделителната линия между все по-влажната северна част на района и Италия и Словения в по-сухия юг. На север от разделителната линия наводненията и калните свлачища се превръщат в заплаха за някои алпийски селища. На юг пък са застрашени някои от най-красивите и прочути алпийски курорти в Европа, включително Доломитите в Италия.
"Алпите са водната кула на Европа, но голяма част от водата все по-рядко достига там, където е нужна за екосистемите, земеделието и производството на електричество", отбеляза Онида.
Близо 16 млн. души в 8-те алпийски страни - Франция, Италия, Германия, Швейцария, Австрия, Лихтенщайн, Словения и Унгария - живеят в дъгата на най-голямата планинска верига в Европа. Дъждовете и снеговете от Алпите доставят 80% от водите на реките Дунав, Рейн, Рона и По.
Климатичните промени в Алпите сблъскват земеделието и туризма, които се борят за контрол над водните запаси. Алпийските видове се изкачват по-нависоко в планините, докато екзотичните видове като палмите слизат надолу, подчерта Онида.
Източник: bТВ