Криптоборсите имат грандиозни планове да преоткрият фондовия пазар с помощта на блокчейн технологията.

Цифровите токени, предназначени да проследяват популярни акции като Amazon и Apple, се отклоняват рязко от цената на базовите акции от пускането им на пазара преди две седмици.

Robinhood Markets се сблъсква с проверки от страна на европейски регулатори, след като пусна токен, предназначен да позволи на инвеститорите да “купуват дялове” на OpenAI - без да е получила разрешение от стартъпа за изкуствен интелект.

И дори някои вътрешни за индустрията лица се опасяват, че подобни „токенизирани“ акции създават възможности за злонамерени участници да участват в търговия с вътрешна информация и манипулиране на пазара, без да бъдат хванати.

В поредица от съобщения в края на юни компании, сред които Robinhood, Kraken, Gemini и Bybit, представиха базирани на блокчейн версии на американски акции и борсово търгувани фондове за клиенти извън САЩ.

Криптоиндустрията ги приветства като начин да се позволи на хората по света да инвестират в Tesla, Nvidia, SPDR S&P 500 ETF и други нашумели ценни книжа, особено в страни, където е трудно да се купят американски акции чрез местен брокер.

„Чрез токенизирането на акции вярваме, че можем да изнесем американските капиталови пазари навсякъде по света“, коментира Камерън Уинкълвос, съосновател на платформата за цифрови активи Gemini.

Токенизираните акции са част от по-широки усилия за възстановяване на традиционните пазари въз основа на технологията, която е в основата на биткойн и други цифрови активи.

Инвеститорите вече могат да купуват токени, за да залагат на активи, вариращи от американски държавни ценни книжа до фондове за частно кредитиране и акции (каквито са недостъпни на вторичния пазар) на SpaceX на Илон Мъск.

Такива експерименти се разрастват през последните месеци, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп инсталира благоприятни за регулатори мерки и прекрати тежкия подход на администрацията на Байдън към прилагането на законите в тази индустрия.

Блокчейн потенциално може да ускори процеса на уреждане на сделките с акции, да позволи търговия 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата и да даде възможност за други иновации. Но новата порода токенизирани акции понякога прилича на продукт с грешки, към които инвеститорите трябва да подхождат с повишено внимание, пише The Wall Street Journal.

На 3 юли например цената на AAPLX - токен, проследяващ Apple - за кратко скочи до $236,72, което е 12% премия спрямо цената на акциите, които се търгуваха по това време, според доставчика на данни CoinGecko.

Подобен токен, проследяващ Amazon, се покачи до $891,58 на 5 юли, което е четири пъти повече от предишната цена на затваряне на акциите, показват данните на CoinGecko.

Същият токен, AMZNX, претърпя още по-диво сътресение на Jupiter, платформа за търговия с криптовалути от типа peer-to-peer, в началото на 3 юли.

Такива токени, предлагани на пазара като „xStocks“, се издават от Backed Finance, базирана в Швейцария компания, която си партнира с Kraken и Bybit, която дебютира на 30 юни с десетки токени за проследяване на акции. Backed има за цел да поддържа xStocks в съответствие с базовите акции, като купува и създава нови токени.

Но тъй като xStocks се търгуват слабо на множество криптоборси, те са податливи на резки ценови движения, когато потребителите купуват или продават повече, отколкото пазарите могат да поемат. Такива движения могат да се изострят, когато борсата е затворена през нощите и уикендите.

„Активно проследяваме всички тези ценови размествания и се ангажираме с борсите, за да сме сигурни, че те работят за отстраняването им и следват най-добрите практики, за да се уверят, че това не се случва“, казва говорител на Backed пред WSJ.

Robinhood дебютира с токенизираните си акции на бляскаво събитие на 30 юни във Франция. За да популяризира старта, който е ограничен до европейските клиенти, компанията проведе безплатно раздаване на токени, обвързани с резултатите на OpenAI и SpaceX, нито една от които не се търгува публично.

OpenAI oтказа да валидира токените, като написа в Х:

„Ние не сме си партнирали с Robinhood, не сме участвали в това и не го подкрепяме.“

Литовската централна банка, която регулира европейското подразделение на Robinhood, заяви, че се е свързала с компанията, за да поиска от компанията да обясни токените и начина, по който те са били предлагани на клиентите.

„Уверени сме в нашата програма и сме в контакт с регулаторите, за да отговорим на всички въпроси“, коментира говорител на Robinhood.

Главният изпълнителен директор на брокерската платформа, Влад Тенев, публикува в X, че с Robinhood са се свързали „много частни компании, които имат желание да се присъединят към нас в революцията на токенизацията“.

Скептиците се притесняват, че токенизираните акции могат да се превърнат в начин за заобикаляне на надзора. На фондовия пазар в САЩ борсите следят за манипулации и други злоупотреби, а брокерските къщи трябва да знаят самоличността на клиентите си.

Това позволява на регулаторните органи да проучват подозрителни дейности и да идентифицират хората, които стоят зад тях.

Но такъв контрол не е задължително да съществува при токенизираните акции. Например xStocks на Backed са „без разрешение“, което означава, че те могат да се движат свободно между различни потребители и платформи за търговия. Някои платформи, като например Kraken, поддържат записи за своите клиенти, но xStocks могат да се търгуват и на анонимни борси като Jupiter.

Backed казва, че транзакциите в публичните блокчейн вериги са по-прозрачни от тези в традиционните финанси, което прави възможно наблюдението и откриването на незаконна дейност. Все пак други участници в индустрията се притесняват, че търгуването на токенизирани акции на анонимни платформи е рецепта за проблеми.