Полският икономист Лешек Балцерович каза в лекцията си "Корените на финансовата криза и поуките от нея" , че е важно страните да имат отворена икономика, да видят уязвимостта, която са имали преди кризата, както и че трябва да има отговорност на следваната от тях фискална политика. Лекцията беше организирана от посолството на Полша у нас и от Дипломатическия институт към МвнР.

Балцерович посочи, че финансовата криза се превърна в глобална, защото избухна в най-голямата икономика в света - американската. Според него не е правилно твърдението, че американската криза е израз на криза в пазарната икономика. Той допълни, че пазарната икономика съдържа някои слабости, винаги действа в рамка, която се създава от обществените власти. Рамката, в която функционира финансовият сектор, се състои от валутната политика, от финансови регламенти и от натиск от обществото, посочи Балцерович и допълни, че част от тази рамка по някакъв начин е била нарушена, което е довело до кризата.

Лешек Балцерович отбеляза, че в Източна Европа банковият сектор е доста изостанал и не е инвестирал в американски ценни книжа, но проблемът тук е големият ръст на жилищните кредити.

Балцерович посочи, че политиките за изход от кризата трябва да са различни и дългосрочни, защото страните са различни, икономиките им и фискалните им политики - също са различни.

Според него политиката трябва да бъде насочена към увеличаване на растежа, подобряване на условията за иновативна работа и по-добри производства, към съкращаване на публичните разходи, трябва да има правилна фискална политика, да се обърне внимание на частния сектор, правосъдната система да бъде действаща.

Източник: БНР