В разгара на финансовата криза светът осъзна необходимостта от засилване на надзора над финансовите пазари, което включва и контрол върху заплатите на топ-мениджърите. За Лондон обаче тази цел явно не е приоритетна.

"Съжаляваме..." - така шефовете на британските банки се извиниха публично в началото на февруари за предизвиканата и от техните действия глобална финансова криза. По всичко личеше, че се задават реформи. Заплатите и премиите за мениджърите трябваше да бъдат намалени, финансовият контрол затегнат. Но който и да попитате на Лондонския финансов пазар какво се е случило оттогава, ще получите само един отговор - нищо.

Наскоро директорът на Лондонската служба за финансов контрол Адаир Търнър трябваше да отговори пред парламентарна комисия дали банките са се завърнали към старите си привички: "Да, и се опасявам, че това не се ограничава само до един-единствен случай. Забелязахме, че инвестиционните банки отново водят изключително ожесточена надпревара за най-добрите хора."

Казусът, за който Търнър трябва да даде показания пред парламентарната комисия, е случаят със Стивън Хестър - изпълнителен директор на Royal Bank of Scotland (RBS), която бързо се разрасна с помощта на рискови сделки. Сега 70 процента от банката са държавна собственост. Годишната заплата на Хестър възлиза на 1.4 млн. евро, но чрез премии паричното му възнаграждение надхвърля в момента 11 млн. евро.

Финансовият експерт от опозиционната либералдемократическа партия Винс Кейбъл е възмутен: "Става дума за банка, чиито загуби в момента се поемат от данъкоплатците. По-голямата част от Royal Bank of Scotland (RBS), подобно на редица други банки, принадлежи на държавата. И други финансови институции са зависими от даржавни субсидии. Ето защо е контрапродуктивно, ако Лондонското сити отказва да приме съответен контрол."

Друг скандал предизвикаха съобщения в медиите, според които инвестиционната банка Goldman Sach възнамерява да изплати невиждано високи допълнителни възнаграждения. Банката веднага опроверга информацията. Не подлежи на съмнение обаче фактът, че Goldman Sach все още отбелязва огромна печалба. Но онова, което в момента притеснява опозицията, е по-скоро нежеланието на британското правителство да изпълни обещанието си и и да въведе по-строг банков контрол.

Винс Кейбъл: "Не само замесените в кризата банкери продължават да действат по същия начин, както и преди кризата, но и правителството явно отново е поело по-стария курс - да оставя прекалено много свобода на действие на Лондонското сити. Покрай скандала с депутатските злоупотреби и политиците загубиха моралния си авторитет. В крайна сметка печелят онези, които казват, че финансовият сектор така или иначе не може да бъде реформиран изцяло."

Предпазливите действия на лейбъристкото правителство се обясняват с това, че ако се въведе по-строг контрол над банките, Лондон може да загуби позициите си на един от водещите финасови пазари в света. Според експерт от дясноконсервативния седмичник "Спектейтър" строгите правила ще накарат най-скъпо платените банкери да си потърсят работа в Сингапур или Токио. Това би било в ущърб на Лондонското сити, което сега е изправено пред предизвикателството да се пребори с последиците от кризата.

Източник: Дойче веле