Американските борсови индекси приключиха петъчната търговия разнопосочно, на фона на данните за БВП на САЩ за второ тримесечие на 2009 г., съобщава агенция Франс Прес.

В петък Dow Jones Industrial Average се повиши с 0.19% и достигна 9171.61 пункта. Повишението на акциите доведе до най-доброто месечно представяне на индекса от 2002 г. насам. През юли стойността му нарасна с 8.6%.

От своя страна стойността на S&P 500 се повиши с 0.07%, до 987.48 пункта вчера, което е най-високата му стойност от 4 ноевмри. Юлският ръст при индекса е от 7.4%. Дневното изменение при NASDAQ е от минус 0.29%, до 1978.50 пункта, информира Bloomberg.

Да припомним, че БВП на САЩ се сви за четвърто поред тримесечие, като през втората третина на тази година регистрира спад с 1.0% на годишна основа, сочат данните на министерството на търговията, публикувани в петък.

Първоначалните данни за брутния вътрешен продукт на Щатите, които трябва да бъдат ревизирани още два пъти, са по-добри от очакванията на анализаторите. Запитаните от Bloomberg News аналитици очакваха спад на БВП от средно 0.7% за година, докато резултатите от подобна анкета на Reuters сочеха понижение от 1.5 на сто.

В Европа вчера преобладаваше червеният цвят. Британският FTSE 100 приключи седмичната търговия с понижение от 0.50%, до 4 608.36 пункта. Спадът при френския CAC 40 е от 0.27%, на 3 426.27 пункта, а германският DAX загуби 0.53% от стойността си в петък и затвори на 5 332.14 пункта.

Държавите от еврозоната регистрираха рекорден спад на цените през юли на годишна основа, сочат данните на статистическата служба на ЕС, Евростат, цитирани от АФП.

Цените на потребителските стоки са намалели с 0.6% след спада от 0.1% през юни. Свиването на цените е безпрецедентно от създаването на еврозоната през 1999 г. и дори от началото на воденето на статистика за тази зона през 1996 г.

Същевременно безработицата в еврозоната достигна десет годишен връх с 9.4% през юни, въпреки че това равнище е по-ниско от очакваното, показват данните на Евростат, цитирани от Ройтерс.