Изненадващо, но най-мръсните части в дома ви не са около коша или тоалетната чиния. В банята, кухнята и дори в пералнята има много повече микроби. Ето с какво трябва да внимавате:

Леглото

Дървениците и микробите, които живеят в матрака и под него стават сериозен проблем в днешно време. Такива има и в много скъпи хотели, като те могат да се пренесат у вас, като попаднат в багажа ви. Решението - след пътуване изперете всичко и почистете куфара.

Лаптопът

Много хора си казват „Използвам го само аз. Колко мръсен може да бъде?" Отговорът - ужасно мръсен. В средностатистическата обществена тоалетна има 41 микроби на квадратен инч, а по лаптопа си имате средно 21 000 на кв инч. Тоалетните се дезинфектират редовно, а колко пъти почиствате старателно лаптопа си? Извод - забравете за похапването, докато сърфирате в мрежата и мийте ръцете си, ако мислите да ядете, след като сте докосвали клавиатурата си.

Завесата в банята

Не само, че е мъсна, но експерти наскоро доказаха, че PVC материалите са опасни за здравето, защото изпускат вредни химикали. Проверете етикета и ако завесата във вашата баня е от такъв материал, направо я изхвърлете.

Шишенцата за сол и пипер

Кога за последен път ги измихте? Вие само ги допълвате, но дори не можете да си спомните кога сте ги измили. Най-зле е положението по ръба под капачката.

Овлажнител за въздух

Повечето хора дори не го забелязват и пропускат да го почистват. Той обаче може да разпръсква микробни във въздуха ви.

Дръжката на вратата

Колко души са докосвали дръжката на вратата в последните 48 часа? Къде са били те в последните 48 часа? В градския транспорт, в тоалетната, в магазини. Вирусите могат да оцелеят с дни по повърхността на дръжката, за това трябва да я забърсвате редовно. По възможност си купете брава от мед - те задържат с 95% по-малко микроорганизми от другите.

Гъбата в кухнята

Използвате я за да почистите, а всъщност тя е най-мръсното нещо в кухнята. Гъбата е развъдник на бактерии, които не можете да измиете. Най-ефикасният начин да я почистите, ако това изобщо е възможно, е като я нагреете в микровълновата фурна за около минута или я изперете в миялната машина. Това обаче убива само 99.9 % от бактериите, за това най-доброто решение е - сменяйте я колкото можете по-често.

Пералнята

ОК, не вашата. Ако използвате обществена пералня, има за какво да се притеснявате, особено ако машините работят с по-студена вода.

Експерти установяват, че ако водата не е достатъчно топла, вируси като Хепатит А могат да се пренесат от една дреха на друга по време на прането. Някои от тях могат да останат в пералнята и ако вие сте следващият клиент, да заразят вашите дрехи. За това се препоръчва дрехите да се перат отделно от кърпите и бельота, а при последните да се използва по-висока температура.