Пловдивският панаир приватизиран със стратегия за ПЧП
Процедура за приватизация на Международен панаир Пловдив ЕАД по смисъла на Закона за приватизация няма, извършено е преструктуриране на дружеството с цел реализиране на публично-частно партньорство. Това заяви днес в Народното събрание Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма в отговор на депутатско питане за статута на Пловдивския панаир.
Според министър Трайчо Трайков разпределението на собствеността в Международен панаир Пловдив АД сега е следното - пловдивското Пълдин Туринвест АД (50.36%), държавата (49.63%) и три физически лица (общо 0.01%).
Един от вариантите за възстановяване на преобладаващия държавен дял в дружеството е свикване на Общо събрание на акционерите и ново увеличение на капитала, но за него се иска съгласие на Пълдин Туринвест АД, смята министър Трайчо Трайков.
До 21 декември 2006 г. Международен панаир Пловдив ЕАД е било дружество с изцяло държавен капитал под управлението на министъра на икономиката и енергетиката. Дружеството е в забранителния списък за приватизация от 2002 г. под условия.
Това условие за раздържавяване е да се приеме Стратегия за развитието и приватизацията на дружеството. С решение номер 773 на МС от ноември 2006 г. е приета такава стратегия. Тя включва увеличение на капитала и привличане в него на общински и частен капитал. В изпълнение на това решение капиталът на дружеството е увеличен на два пъти - с решение на едноличния собственик от 18 декември 2006 г. и с решение на общото събрание на акционерите от 15 март 2007 г. и капиталът достига до 56 256 550 лв.
Капиталът е увеличен за сметка на апортиране на имоти на държавата и на общинската фирма Пълдин Туринвест АД. Следствие на тези увеличения Пълдин Туринвест е получил 48.91% от капитала на дружеството, държавата е останала с 51.02 на сто, а 0.07 на сто от акциите са прехвърлени на физически лица, с реституционни претенции към терени, част от дружеството.
Две от тези лица са завели дело, че не са получили достатъчна част от акциите при увеличението на капитала и с решение номер 53 от 13 февруари 2008 г. на Пловдивския окръжен съд на тях се предоставят допълнително по 407 678 акции за сметка на държавата.
Впоследствие Пълдин Туринвест е купила тези над 815 хил. акции и вече притежава над половината от акциите. Стратегия за преструктуриране на Международен панаир Пловдив ЕАД е била подменена, твърди министър Трайков. Вариантът за стратегия, изпратен за съгласуване между министерствата и този разгледан в МС, предвижда включването на община Пловдив като съакционер, а не дружеството на Георги Гергов, отбеляза министърът. След заседанието на кабинета, МИЕ изпраща окончателен текст на стратегия, в който е записана като съакционер община Пловдив или определено от общината търговско дружество, твърди министърът на икономиката.
С решение на общинския съвет на Пловдив от юни 2006 г. се учредява смесеното дружество Пълдин туринвест със 75 на сто участие на общината и 25 на сто на Георги Гергов. След поетапно увеличение на капитала с апортни вноски през 2007 г. вече 75 на сто от капитала на дружеството са на Георги Гергов, а 25 на сто остават за общината, уточни министърът.
Формално процедурата по преструктуриране на дружеството е спазена. Някои действия и решения на бившия министър Румен Овчаров в този процес обаче будят недоумения, каза министър Трайков. Още при първото увеличение на капитала на панаира, с което Пълдин Туринвест АД става собственик на близо 34 процента от акциите на дружеството, с решение на едноличния собственик е променен и уставът на фирмата като е предвидено всички решения на Общото събрание на акционерите и на Съвета на директорите да стават с мнозинство от две трети.
Така държавата губи от възможността да защитава правата и интересите си, е позицията на министър Трайков. Едновременно с това държавата доброволно е предоставила оперативното управление на миноритарния акционер чрез правото на избор на изпълнителен директор от неговата квота.
За 2006, 2007 и 2008 г. държавата не е получавала дивиденти от дружеството, а то не е освободено от това задължение. За 2006 г. сумата на дивидента е 1 294 764 лв. Министерството на икономиката и енергетиката е информирало финансовото министерство за това нарушение още през февруари 2008 г.Учудваща е била пасивността на НАП-Пловдив по този случай, каза министър Трайков.
Може би причина за това е, че доскорошният директор на НАП-Пловдив, Георги Търновалийски е съпруг на Паулина Търновалийска, член на борда на директорите на "Международен панаир Пловдив", посочи министър Трайчо Трайков.
С писмо от 8 септември тази година министър Трайков е настоял отново за намеса от страна на финансовото министерство за събиране на този дивидент. Разпределянето на дивиденти не се решава от Министерския съвет, а от борда на директорите, пък е позицията на Георги Гергов по повод на изявлението, че държавата не е получила 1.3 млн. лв. дивидент за 2006 г.
Бордът е преценил, че е по-добре дивидентът да се инвестира в развитието на компанията, заявява той. Според Гергов, щом държавата не е взела дивидент за 2006 г., същото се отнася и за останалите акционери. Министър Трайчо Трайков се интересува защо при наличието на Закона за приватизация е била намерена единствената възможна вратичка за заобикалянето му при сделката с Международен панаир Пловдив.
Година след приемането на стратегията за преструктуриране на Пловдивския панаир са приети промени в Правилника за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие, съгласно които е забранена схемата "Пловдивски панаир".
Източник: БТА