Българка оглави ЮНЕСКО
Ирина Бокова беше избрана за нов, 10-ти генерален директор на ЮНЕСКО като първата жена, петия европеец и първия източноевропеец в историята на организацията.
Избирането на българският кандидат за поста на петия тур в надпреварата се превърна в най-оспорвания и най-широко отразяван от медиите избор от създаването на организацията през 1945 г. Дипломатът от кариерата Ирина Бокова бе избрана с 31 на 27 гласа.
Основният й съперник, министърът на културата на Египет Фарук Хосни получи равен брой гласове с нея на четвъртия тур - по 29. Те се изправиха един срещу друг след последователното оттегляне на австрийката Бенита Фереро-Валднер и еквадорката Ивон Баки.
Перспективата Фарук Хосни да застане начело на организацията на ООН от седмици предизвикваше недоволството на еврейски организации и на интелектуалци, главно от Франция. Те обвиниха неуспелия кандидат за генерален директор на организацията на ООН за образование, наука и култура, че е възприел антисемитски и антиизраелски позиции и че принадлежи към режим, налагащ цензура.
Хосни предизвика критики заради думите му, произнесени пред египетския парламент през 2008 г., че "лично ще изгори" книгите на иврит, които открие в библиотеките на страната.
Бившата министърка на културата на Франция Симон Вейл заяви, че Бокова е фаворит за поста. "ЮНЕСКО има нужда да обединява народите и културите, да работи в климат на толерантност и съгласие, да се издигне над разногласията. Затова мисля, че тя е точният човек да оглави ЮНЕСКО в следващите години", подчерта Симон Вейл.
Израел приветства новината за избора на българката Ирина Бокова като ръководител на организацията на ООН след като тя победи египетския си съперник.
"Израел приветства избора и е убеден, че ползотворното сътрудничество с ЮНЕСКО ще продължи и дори ще се засили", се посочва в изявление на външното министерство на страната.
"ЮНЕСКО се измъкна от Хосни", пише френският "Фигаро", който представя новата директорка като динамична личност, бивша комунистка, но убедена радетелка за европейската кауза. "Монд" акцентира върху факта, че Ирина Бокова ще е първата жена, начело на организацията и припомня нейния университетски път от Москва до САЩ.
Външният министър на Франция Бернар Кушнер изрази пълната подкрепа на Париж в дейността на новата директорка. Ректорът на МГИМО, чийто възпитаник е Бокова, също я поздрави с избирането й. "Радвам се за нея и бързам да я поздравя. Голямото доверие, оказано й от световната общност, ни кара да се гордеем", изтъкна Анатолий Торкунов.
"Това е огромно признание за България", заяви пред Франс прес българският премиер Бойко Борисов след новината за победата на българския кандидат в оспорваната надпревара с египетския й конкурент.
"Осигурихме голяма подкрепа за кандидатурата на Бокова. Но в началото шансовете й да бъде избрана изглеждаха наистина малки", коментира по същия повод министърът на културата Вежди Рашидов.
В Египет новината за загубата на техния кандидат бе посрещната с открито разочарование. "За първи път, изборът (на ръководител) на тази организация беше политика", заяви председателят на Съюза на египетските писатели Мохамед Салмауи. "Еврейското лоби упражни огромен натиск, взе определени коментари на министъра и ги извади от контекст", посочи той. Хатар Абу Диаб, изследовател по политически науки в Университета на Париж ІІІ изтъкна, че "радикалният лагер с този резултат затвърди конфликта между цивилизациите". "За съжаление разделения от такъв мащаб могат да възникнат в подобна международна организация", продължи Абу Диаб, оценявайки, че "арабските и африканските държави и страните от Третия свят трябва да видят в това предизвикателство, което пряко ги засяга". "Това е първият случай, когато Европа се надига против арабския свят с подобна свирепост", според Габер Асфур, директор на преводаческата служба към министерството на културата на Египет.
Самата Бокова посочи малко след избирането си на поста, че всички кандидати са предложили много добри идеи. "Ще взаимствам всички хубави идеи от програмите на другите кандидати. Надявам се, че ще бъдем заедно, не само, разбира се, с представителите на арабския свят, но и с всички регионални групи в организацията, защото аз никога не съм вярвала в сблъсъка между цивилизациите. ЮНЕСКО съществува, за да носи толерантност, диалог. Задачата на организацията е културното многообразие. Нужен ни е нов хуманизъм, който беше главен в моята програма, озаглавена "Новият хуманизъм на 21-ви век", посочи Бокова.
Тя е посланик на България във Франция от 2005 г., член на Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО от 2007 г. и вицепрезидент на групата на посланиците франкофони при организацията. Говори свободно английски, испански, френски и руски, омъжена е и има две деца. Съгласно процедурата, приемничката на Коичиро Мацуура трябва да бъде одобрена през октомври чрез тайно гласуване от представителите на 193-те държави членки в Генералната конференция на организацията.
ЮНЕСКО е известна предимно с образователните си програми и със списъка на световното културно наследство, който включва обекти, част от които са застрашени от изчезване. В момента в него са включени около 700 обекта от цял свят като Великата китайска стена и старата градска част на Ерусалим. 200 природни забележителности допълват тези архитектурно-исторически перли. Боянската църква, Мадарският конник, тракийските гробници в Свещари и край Казанлък, Рилският манастир, скалните църкви на Иваново са част от българските обекти в престижния списък на ЮНЕСКО.
Източник: БГНЕС
На снимката: Вежди Рашидов, Коичиро Мацуура, Ирина Бокова (Източник: www.bokova.eu)