Как суеверия помагат за рекордни цени на имотите
Строителни предприемачи в Хонконг бяха критикувани за селективно номериране на етажи на сграда с цел достигане на рекордни цени на своите жилища.
Става въпрос за компанията Henderson Land Development, която продаде апартамент на рекордната цена от 88 000 хонконгски долара за кв. фут (113 000 щ.д. за кв. фут), или 1.19 млн. долара за кв. м.
Причината за рекордно високата цена на луксозния дуплекс до голяма степен е била рекламата, че той се е намирал на 68-ми етаж - местонахождението му е било комбинация между 43-ти и 44-ти етаж, а числото 68 се приема за щастливо такова в Китай и носещо благополучие.
Тук е момента да се спомене, че сградата е 46-етажна.
Числото осем звучи за китайците като „състояние" на мандарин и кантонски.
В тази насока още по-висока цена се очаква да се плати за апартамент на 88-я етаж, което означава двойно щастие (апартаментът ще е съчетание между последните два етажа на сградата - 45-ти и 46-ти).
От строителната компания очакват достигнатата цена за жилището там да е в размер на 100 000 хонконгски долара за кв. фут, или казано по друг начин 1.35 млн. щ.д. за кв. м.
Новината за цените повдига сериозни дебати. Според Алберт Хо, председател на Демократическата партия, правителството би насърчило недобросъвестни търговски практики, ако не се намеси.
"Предприемачът е преминал границата. Това е класически пример, който идва да покаже колко мощни са големите фирми в Хонг Конг" - добавя още Хо.
Колко силно действат суеверията в страната става ясно от факта, че повечето сгради не разполагат с 14-ти етаж, защото цифрата звучи, като „определено умира".