Мексико, Полша, Япония и Турция - суперсилите на бъдещето
Авантюристичен опит за поглед в бъдещето! Или най-прецизната научна прогноза за следващия един век - такива са отзивите за най-продаваната книга на политическа тематика за 2009 година. Как ще се промени светът през следващите 100 години според най-авторитетните световни анализатори разказва Иван Георгиев.
Автор на най-продаваната прогноза за съдбата на света през XXI век е Джордж Фридман. Преди да основе най-голямата агенция за политически, икономически и военни анализи в света, наричана за кратко "ЦРУ в сянка", повече от 20 години Фридман преподава тактика и прогнозиране в най-елитните военни университети на Съединените щати. Според него решаването на някои от най-тежките проблеми за човечеството на границата между двата века е въпрос на политическо решение. Защото технологията за преодоляването им вече съществува.
"Решението на проблема с намаляващите запаси от петрол ще бъде даден от слънчевата енергия. Но не на повърхността на Земята - тук имаме ден и нощ, облаци, нужно е огромно количество колектори. Слънчевата енергия е в космоса през цялото време и е напълно безплатна! Можем да изпратим тази енергия обратно на Земята по няколко начина - единият е скрит в силата на микровълните! И ако си мислите, че това е научна фантастика, трябва да знаете, че в момента НАСА работи по такава програма", обяснява Фридман.
След края на първите 30 години от новия век, изненадващо или не четири държави, наричани от Фридман "новите суперсили", ще се изправят срещу Съедините щати в битка за доминация на световната карта - Мексико, Полша, Япония и Турция.
Според Фридман новият век няма мине без войни. Япония и Турция ще се изправят срещу Съединените щати във военен конфликт с невиждани досега размери - разположени близо до земна орбита военни бази и безпилотни космически изтребители, ще бъдат основни играчи във войната на бъдещето. Според американския изследовател тази война около 2050 година ще детонира истински технологичен бум:
"Това, което ражда научния напредък, е войната, опасността от нея и готовността на обществата да инвестират в бойни технологии. Не забравяйте, че интернет започна като проект на министерство на отбраната! Системата от магистрали на територията на САЩ беше създадена за защита! Дори американските авиолинии са военна разработка!".
"България се намира в опасност дотолкова, доколкото нейните собствени елити - политически и държавни елити, не са в състояние да оценят контекста, в който България съществува и се развива. (...) Ако върнем тези 20 години преход от периода след Освобождението - 1878 до края на XIX век, ние ще видим за тогавашните 20 години колко много е постигнала страната. Невъобразимо много! И ще видим колко малко сме постигнали и колко назад сме се върнали през тези 20 години", коментира от своя страна Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания.
Злоупотреба, според Фридман, е и фокусирането върху екологичните проблеми. Тезите му подкрепят анализаторите, които наричат борците за зелени права - "новите комунисти".
"Още през 90-те години стана модерна фразата "Това, което не успяхме да го вземем в идеология, ще го вземем с екология". Едни ледове се топят, други ледове се разрастват. Но определени камери снимат само топящите се ледове", отбелязва Минчев.
Макар че според прогнозата на Фридман почеркът на Съединените щати ще прозира под всички възможни сценарии за съдбата на света, следващите 100 години ще бъдат време най-вече на културни компромиси.
Дали това ще бъде компромис или ще бъде "сблъсък на цивилизациите", както подозира Хънтингтън, остава да видим, каза още Огнян Минчев.
Източник: bTV