Шампанското и кризата
Заслужаваш го когато победиш. Необходимо ти е когато загубиш". Така казвал Наполеон за шампанското.
Днес се смята, че кризата е обхванала и този луксозен бранш и онези които живеят от шампанското. След години на добра печалба, продажбата на това пенливо вино падна, пише БГНЕС. В сравнение с миналата година продадени са 40 млн. бутилки по-малко.
Отделно от това Германия и Франция стигнаха до идеята да предлагат шампанско за всички. Те набързо създадоха етикети за бутилки шампанско за около 10 евро., което също допринесе за спадането на цената на традиционите марки на половина. Така отпадна и дълго запазения имидж за шампанското, че е питие за елита и то на свой ред доживя своето Ватерло.
Монах Дом Перинъон ли е открил шапанското?
Виното от областта Шампан било известно на френския двор още от ХVI и ХVII век. То обаче е било обикновено без известните ни днес мехурчета. Според легендата шапанското, каквото днес го знаем го е открил бенедиктският монах Дом Перинъон. Но според един от днешните туристически гидове в региона това не е вярно. "Дом Перинъон е мит. За него няма никакви доказателства.
Шампанското няма нито произход, нито откривател. То се е създало само", разказва той и добавя, че Дом Перинъон е бил майстор, който умело е смесвал вината от различните региони и резултатите винаги са били по-добри от виното с което започвал.
Освен това той е открил начина как от черно грозде да се прави бяло вино, като бързо отделял люспата от гроздовия сок. Историята обаче е започнала в мазето на Мадам Клико. Областта Шампан се намира в североизточната част на Франция. Тук през есента много бързо падат температурите и процесът на ферментация спира преди цялата захар от гроздето да се превърне в алкохол.
През пролетта, когато температурите отново започват да се вдигат ферментацията продължава и въглеродния диоксид създава обикновено пенливо вино. Това не се забелязвало до ХVIII век, защото виното се е съхранявало в бъчви и мехурчетата изчезвали докато то се налее в чашите. След това идва времето на бутилките. През 1728 г. френският крал Лудвиг ХV е разрешил виното да се транспортира в бутилки.
По онова време обаче високото ниво на въглероден диоксид е имало катастрофални последствия. По време на транспортирането всяка втора бутилка се взривявала. И тогава се появява Мадам Барб-Никол Клико Понсардин.
Госпожата имала нюх към работата. За нейните винарни изби отговарял германецът Антон фон Милер, който през 1813 г. открива технологията за съхраняване на бутилираното пенливо вино. Неговото изобретение окончателно превръща мътното взривяващо се вино в прозрачно, сладко, пенливо шампанско. Това е и огромното предимство по отношение на другите производители и фирмата процъвтява. И днес "Вдовица Клико (Vueve Clicquot), е едно от предпочитаното шапнско в света, което се разпознава със своя ярък оранжов етикет, разказва още гидът.
"Две трети от бутилките шампанско се отварят между Коледа и Нова година. Само през 2008 г. в Испания са произведени 300 млн. бутилки. Това означава, че само за една седмица се изпиват близо 200 млн. бутилки пенливо вино", уточнява още той.