Дянков: Депозитите да останат в България
БНБ може да направи много, за да не изтичат пари и нейната задача е тези депозити, които се събират в България, да останат в България. Това заяви вчера вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
Той допълни, че и досега БНБ е правила много, но може би е необходимо още. Коментарът му бе във връзка с кризата в Гърция на пресконференция заедно с премиера Бойко Борисов след поредната мисия на МВФ у нас.
Вицепремиерът уточни, че 1/3 от депозитите на българите са в гръцки банки, техният дял на кредитния пазар у нас е 20% и това е достатъчна причина за безпокойство, допълни той след въпрос какво може да се направи, за да няма опасност българските пари в гръцките банки да отиват в съседната ни държава.
"Не коментирам банковата система. Предполагам, че и г-н Дянков в мое присъствие не би си го позволил," отсече обаче премиерът."Намесата на Франция и Германия за мен е достатъчна гаранция, че няма да се допусне срив в банковата система", заяви Борисов. И каза, че тези, които продавали банките навремето, е трябвало малко да мислят.
След пресконференцията министър Дянков допълни: "Европейските институции продължават да работят по въпроса с гръцките банки, аз съм поискал допълнителна техническа помощ по темата." Отговорът обаче щял да отиде в БНБ, при Иван Искров. Дянков поискал информация от БНБ, че ситуацията няма да попречи на българската икономика и на бизнеса.
"И ми е казано, че до три седмици аз ще получа това уверение, или ще започна още повече да се притеснявам", каза министърът.
"Не е проблем за БНБ да следи внимателно банките и аз предполагам, че ги следи. Едва ли е нужно министър Дянков чрез медиите да обръща внимание на управителя Иван Искров", коментира вчера финансистът Стоян Александров пред Фокус.
Според него трябва да се види дали централите на банките в Гърция имат проблем, защото можело да се изкушат да привлекат ресурс от България, дори скъп. Тук била ролята на БНБ. Александров определи гръцките банки като едни от най-агресивните, защото направили голям кредитен портфейл, вкарали евтин ресурс и с много ниски лихви крадели клиенти.
"Дори когато бяха въведени ограничения за кредитния бум, те измислиха номер, на който БНБ не обърна сериозно внимание - изкупиха цели пакети от кредити на банките в България и допълнително вкараха ресурс у нас. Избягваха ограниченията, защото това вече бяха кредити на централите, а не на местните банки", обясни Александров.
Сега действал обратният процес - банките в България си купували обратно кредитите от чужбина, така изнасяли ресурс навън, а отчитали увеличение на кредитирането.
Не може да има притеснение, че български депозити се изнасят навън, заяви Асен Ягодин, шеф на Пощенска банка. Било обратното - с пари на чужденци се отпускали заеми на българи. Ягодин бе категоричен, че гръцките банки не са заявили желание да си получат обратно тези средства.
БНБ следи паричните потоци на банките и не би позволила нещо нередно, допълни шефът на Пощенска. Според него ликвидна криза при гръцките банки няма, но дори и при такава било несериозно да се смята, че средствата от българските дружества ще я решат.
Източник: в.Стандарт