Правителството подготвя нов модел на заплащане за служителите в държавната администрация, който да стимулира добрите резултати, съобщиха от пресцентъра на Министерство на финансите.

Целта е да се привличат и задържат висококвалифицирани и образовани кадри, които ще получават по-високи възнаграждения за своя труд. Новият модел на заплащане е пряко обвързан с оптимизирането на администрацията през тази година.

Новата система на заплащане ще стартира от 1 януари 2011 година.

Заплатата на чиновниците ще се състои от постоянна и променлива част (бонуси) в съотношение 75%/25%. Въвежда се ред и прозрачност в системите за бонуси на служителите.

Определянето на постоянната заплата ще се извършва на база оценка на длъжностите, при която ще се отчитат функциите и отговорностите, необходимите специални знания и умения, включително тези, съответстващи на образователната степен и специалност.

Допълнителните възнаграждения ще се дават само за постигнати резултати. Бонусите ще се планират в бюджетите на институциите като се слага край на порочната практика допълнително възнаграждение да се дава за събирани приходи от глоби, такси и др. Разпределянето на премии от събрани такси за услуги е неправилен стимул, тъй като от това се облагодетелстват определени служители за сметка на бизнеса.

Причините за въвеждането на новия модел са значителните различия в политиката на отделните администрации по отношение на основните месечни заплати и допълнителните възнаграждения. В момента липсва единен подход за определяне на допълнителното материално стимулиране, което се разпределя по непрозрачен и субективен начин. Бонусите не са обвързани с постигнатите резултати и индивидуалния принос на служителите, констатитарат в МФ.

Предвижда се въвеждане на текущи бонуси, които ще бъдат обвързани с оценка на изпълнението на администрациите като цяло, на структурните звена и на отделните служители. Освен текущи бонуси с модела се предвиждат въвеждането на целеви бонуси, чиито размер ще бъде обвързан с приноса на служителите по изпълнението на конкретни задачи и проекти.

Обсъжда се възможността за увеличаване на средствата за постоянната част на заплатите с поне 10% за всяка администрация. Предвижда се и увеличаване на максималните и минимални размери на заплатите по длъжностни нива.

Непрозрачно е допълнителното материално стимулиране във всички министерства, разкри на 7 януари в лекция пред студентите от Софийския университет финансовият министър Симеон Дянков. То обикновено е в размер на 110% върху основната работна заплата, а ако се работи с еврофондове, сумата отново се удвоява, каза Дянков. Тогава той посочи, че не е изключение някой държавен служител да е получавал възнаграждение от порядъка на 5000 - 6000 лв.

В момента 3567 лв. е възнаграждението на министър-председателя, обяви Дянков. Според него, хората с по-големи отговорности трябва да имат по-високо заплащане от своите подчинени.