Брокери: Нищо не е в състояние да извади БФБ от летаргията

Какво да очакваме на Българска фондова борса през следващите пет дни? Това попитахме експерти от пазара. Ето и техните коментари:
Владимир Малчев, инвестиционен консултант и управител, Бул Тренд Брокеридж
Водещите пазари завършиха много силно последната седмица, като това движение ще има инерция и през тази. Разбира се, поскъпването беше бързо и силно, така че пазарите по-скоро ще търсят подходящ повод да натиснат бутона „пауза".
Това се вписва идеално в летаргията, обхванала БФБ. Нито по-доброто тримесечие за компаниите, нито по-ясните перспективи за влизане в „чакалнята" на Еврозоната, нито сериозното изоставане от близки географски и икономически пазари бяха в състояние да събудят инвеститорите на капиталовия ни пазар.
В този ред на мисли не е разумно да очакваме, че през следващите няколко дни нещо ще се промени. На БФБ обаче движенията обикновено са изненадващи и много бързи и следващото такова наближава с всеки изминал ден, така че трябва да сме готови за него по всяко време.
Конкретно може да станем свидетели на по-интересна търговия при компенсаторните инструменти. Наченки затова се видяха през миналата седмица, а утре започва и поредният ЦПТ.
Потенциал за раздвижване показа и Евроинс, така че ще продължим да го следим и през тази седмица.
Акциите на Стара планина вероятно ще останат активно търсени. Каква е причината те да изгубят всякаква корелация с пазара през последните месеци е загадка, типична за нашия пазар, която рано или късно ще има логично обяснение
Дамян Колев, брокер, Наба Инвест
Оптимизмът, с който най-вероятно ще започне седмицата на международните пазари, е обусловен от подобряването на икономическите данни на САЩ и намаляването на неизвестните, свързани с конкретните действия, които правителството на Гърция обяви за намаляване на дефицита.
Високият интерес към гръцки ДЦК и твърдата подкрепа от страна на големите европейски икономики, говори за отслабване на страховете спрямо Южната ни съседка. Това известно успокоение ще намали рисковите фактори към инвестиции в региона и дори покачване на цените - най-вече на по ликвидните у нас позиции и намаляване на спреда с по-голяма еластичност при офертите.
Очаквам борсовата търговия да продължи в тесен рейндж, с продължаващо прехвърляне на предварително договорени обеми от акции, продиктувани най-вече от преструктуриране на портфейли.
От 9-и март започва 23-ия ЦПТ за продажба на остатъчни държавни дялове, което първоначално може да повиши стойността на компенсаторните инструменти, но по-скоро ще наблюдаваме единични сделки с висок обем и голяма колебливост в цената поради високия марж купува/продава.
В крайна сметка притежателите на компенсаторни инструменти едва ли ще бъдат удовлетворени от интереса на инвеститорите да участват в приватизацията на предприятията предлагани от АП така че да се получат обирания по пазарни цени.
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!