Европейските неправителствени организации започват да се тревожат. Секторът, който може да се похвали с втората по големина армия от лобисти в Брюксел след бизнеса, от месеци води ожесточена битка с консервативните законодатели относно използването на безвъзмездни средства от Европейския съюз за лобиране.

Поредица от скандали дадоха на членовете на Европейския парламент предимство в тази битка, което накара НПО да предупредят за вдъхновена от Доналд Тръмп кампания за тяхното обезсилване.

Щетите започнаха по-рано този месец, когато EK призна, че някои договори за финансиране с неправителствени организации са включвали това, което тя счита за „неправомерни лобистки дейности“. По този начин изпълнителният орган на блока подкрепи твърденията на дясноцентристката Европейска народна партия.

Миналия понеделник последва осъдителен доклад на финансовия надзор на ЕС - Европейската сметна палата, в който Комисията беше упрекната в „непрозрачна“ система с ограничен надзор върху начина, по който се изразходват безвъзмездните средства на ЕС за НПО. След това, във вторник, депутатите приеха изменения, с които призовават Брюксел да засили контрола върху изразходването им.

Болезнената седмица последва месеци на нападки срещу групите на гражданското общество от страна на десните членове на ЕП. Те смятат, че ЕК използва парите на данъкоплатците, за да накара НПО да лобират от нейно име.

„Беше напрегнато и, честно казано, разочароващо“, казва пред POLITICO Фаустин Бас-Дефосез, директор на Европейското бюро за околна среда. „Неправителствените организации в цяла Европа - много от тях и без това са претоварени - прекараха месеци да отговарят на това, което очевидно е политически мотивиран и изфабрикуван скандал“.

Никълъс Айоса, директор на Transparency International EU, стига по-далеч, като заявява, че дясноцентристка и крайнодясна партия „водят вдъхновени от MAGA атаки срещу НПО”.

„Тъй като крайната десница и някои представители на ЕНП се чувстват окуражени от това, което виждат с Тръмп и Мъск в САЩ, е ясно, че крайната цел на тази фалшива клеветническа кампания е да се обезсилят НПО“, добавя той.

По-рано тази година администрацията на Тръмп ликвидира годишната програма за чуждестранна помощ USAID на стойност 20 млрд. долара, която е ключов източник на финансиране за НПО в световен мащаб. Ако опасенията на неправителствения сектор се сбъднат, това би могло сериозно да ограничи влиянието на групите на гражданското общество в Брюксел, някои от които разчитат на ЕС за половината от финансирането си.

Но водещи евродепутати настояват, че целта не е да се намали финансирането на НПО, а просто да се повиши прозрачността.

„Ние не сме тук, за да нападаме НПО - повечето от тях вършат отлична работа“, коментира Томаш Здеховски, чешки евродепутат от групата на ЕНП, който ръководи работата на групата по темата в комисията по бюджетен контрол. „Целта е да се проведе открит диалог за това какво можем да направим заедно за повече прозрачност“.

Предупреждение за бюджетни съкращения

Но НПО не приемат тези уверения и се опасяват, че постепенните стъпки в крайна сметка ще доведат до бюджетни съкращения. И има доказателства, че те може би не грешат.

Миналата сряда POLITICO съобщи, че служители на Комисията са казали на неправителствените организации в областта на здравеопазването да не очакват оперативни субсидии от нейната дирекция „Здравеопазване“ през тази година. Това мотивира 28 здравни неправителствени организации да напишат писмо до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен с искане за спешно актуализиране на финансирането.

Междувременно някои екологични НПО, които разчитат на оперативни субсидии от финансовия орган на ЕС за околната среда LIFE, трябваше да преустановят лобистките си усилия, за да си осигурят финансиране. В основата на опасенията на НПО са предстоящите преговори за бюджета в Брюксел, които ще определят как ЕС ще харчи парите си през следващите седем години. Първият пакет от тях - известен в Брюксел като Многогодишна финансова рамка - показва, че целевите средства за научни изследвания или действия в областта на климата могат да бъдат пренасочени към новите финансови приоритети на блока в областта на отбраната и индустриалния растеж.

В периода 2021-2023 г. ЕС е поел ангажимент за финансиране на НПО в размер на около 7,4 млрд. евро, пряко или чрез националните правителства, и много организации разчитат в голяма степен на този източник на средства.

Неправителствените организации, включително тези, които получават финансиране от ЕС, са изградили огромно присъствие в Брюксел. Понастоящем повече от 3800 НПО са регистрирани в Регистъра за прозрачност на ЕС, който разкрива групите, активно лобиращи пред институциите на блока. Това означава, че те са гласовити защитници на много каузи, които са непопулярни сред консервативните и про-бизнес групите, като например строгите екологични разпоредби. Неправителствените организации предупреждават, че намаляването на публичното финансиране ще отслаби този глас и ще засили лобисткото влияние на търговските интереси.

Ограничени движения

Комисията вече заяви на НПО, че не могат да използват безвъзмездни средства за лобистки дейности, но това не успокои консервативните членове на ЕП, които продължават да настояват за допълнителни ограничения.

„Цялата тази кампания е начин да се подготви атака срещу финансирането на гражданското общество в следващата Многогодишна финансова рамка“, казва Карлота Бесоци, директор на „Гражданско общество Европа“, като посочва „много по-трудния климат“, в който крайнодесните политически групи, окуражени от спечелването на голям брой места на последните избори за ЕС, „са враждебни към гражданското общество“.

По думите ѝ опитите на десните сили да премахнат финансирането на гражданското общество в следващия бюджет ще доведат до „пространство, в което само богатите ще имат възможност да бъдат чути на равнище ЕС“.

„Това също така ще попречи на гражданското общество и независимите медии да държат институциите на ЕС отговорни и да се борят с корупцията“, добавя тя.

Междувременно дясноцентристката ЕНП настоява, че не става дума за намаляване на средствата за организациите на гражданското общество.

„Всъщност тук не подготвяме никаква революция, която да спре финансирането на неправителствените организации“, акцентира Здечовски от ЕНП.

Но неправителствените организации не вярват на това.

„Да, ние сме притеснени“, казва Фаустин Бас-Дефосез от Европейското бюро за околна среда. „Залогът е твърде голям, за да не бъдем притеснени“.