НПО секторът харчи безконтролно безвъзмездните средства от ЕС
Според нов доклад на Европейската сметна палата във финансирането на неправителствените организации в Европа липсва каквато и да било прозрачност

Европейският съюз отпуска всяка година милиарди евро на неправителствени организации, без да следи как се изразходват те и дали изобщо отиват при истински организации.
Това е основната констатация в критичен доклад на Европейската сметна палата (ЕСП), който вероятно ще засили ожесточената политическа борба за това как НПО използват безвъзмездните средства на ЕС.
Докладът констатира, че целият процес на финансиране на НПО от ЕС е непрозрачен, и призовава за реформа в начина на предоставяне, наблюдение и оповестяване на безвъзмездните средства.
„Картината на финансирането на НПО от ЕС остава мъглява, тъй като информацията - включително по отношение на лобирането - не е нито надеждна, нито прозрачна“, казва пред POLITICO Лайма Андрикениа, член на ЕСП, отговарящ за доклада, и бивш евродепутат от дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП).
Критиките ще дадат муниции на консервативните законодатели в Европейския парламент, които искат да преразгледат начина, по който се разпределят парите на ЕС за НПО. Те твърдят, че липсва прозрачност при лобирането пред институциите на ЕС. Тези критики се повтарят и в доклада.
Именно лобирането е в неговия фокус. Използват ли НПО публични средства, за да оказват влияние върху формирането на политиките на ЕС? И ако го правят, дали това е в съответствие с ценностите на блока? По тези въпроси Сметната палата констатира, че Европейската комисия не е проявила любопитство и прозрачност.
Комисията „не е разкрила ясно информацията, с която разполага, относно застъпническите дейности на НПО, финансирани с безвъзмездни средства от ЕС“, акценмтират от ЕСП.
Въпреки цялостния критичен тон, докладът установява някои подобрения от последната оценка на ЕСП през 2018 г. В него се отбелязва, че след одитирания период Комисията е издала насоки за НПО, че финансирането от блока не трябва да се използва за лобиране.
Като цяло обаче системата е „твърде непрозрачна“, казва Андрикениа от ЕСП. „Подобренията са абсолютно необходими. Не можем да продължим да работим както досега“.
Важно е да се отбележи, че ЕСП не е открила доказателства за използване на средства от ЕС от НПО по начин, който нарушава правото или ценностите на ЕС - включително чрез застъпническа или лобистка дейност, платена със средства от ЕС. Но от институцията предупреждават, че рискът това да се случи е по-висок заради липсата на прозрачност.
Миналата седмица Комисията призна в изявление, че в „някои случаи“ работните програми, представени от неправителствените организации, „са съдържали конкретни застъпнически действия и неправомерни лобистки дейности“.
Лошо момент да си НПО
Докладът едва ли би могъл да дойде в по-лош момент за сектора на нестопанските организации. В Европа зачестяват атаките срещу НПО от страна на членовете на Европейския парламент, особено във връзка с използването от тях на средства от ЕС за заплащане на лобистки дейности. Депутати от ЕНП твърдят, че Европейската комисия е плащала на НПО, за да лобират от нейно име за популяризиране на Европейската зелена сделка в институциите на ЕС.
Междувременно ранните преговори за следващия дългосрочен бюджет на ЕС показват, че специалните програми за действия в областта на околната среда и климата могат да бъдат ограничени, ако не и напълно съкратени, тъй като приоритетите на ЕС се изместват от зелените въпроси към отбраната, търговията и конкурентоспособността.
А на международно ниво източниците на финансиране пресъхват, след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп реши да замрази програмата за чуждестранно развитие USAID с годишен бюджет от 27 млрд. долара.
Евродепутатът от Зелените Даниел Фройнд коментира пред POLITICO, че се опасява, че с доклада на ЕСП може да бъде „злоупотребено от някои политически сили“ и да се подхранят по-нататъшни атаки срещу НПО сектора.
„Когато прочетете заглавието, то може да създаде впечатлението, че вината е на НПО. Всъщност това е общ проблем на бенефициентите на финансиране от ЕС“, казва Фройнд.
Междувременно неправителствените организации приветстват доклада.
„Основното е, че няма скандал. Има само ясна необходимост от засилване на прозрачността“, смята Патриция Хайдегер, директор по политиките в Европейското бюро за околна среда, една от най-големите екологични НПО в Брюксел.