Афганистан вече е най-големият производител и на канабис
Афганистан, която години наред е най-големият производител на опиум в света, вече е най-големият производител и на канабис, според данни на Организацията на обединените нации (ООН). В половината провинции на страната се отглеждат огромни количества канабис.
Всяка година в Афганистан се отглеждат между 10 000 и 24 000 хектара канабис, като това става основно в 17 от 34-те провинции на страната, се казва в доклад на Службата на ООН срещу наркотиците и престъпността (UNODC).
В някои страни се отглежда канабис на по-големи територии, но в Афганистан добивът е 145 кг на хектар в сравнение с 40 кг на хектар в Мароко. Това прави Афганистан най-големият производител на канабис в света с между 1 500 и 3 500 метрични тона годишно.
Години наред Афганистан е най-големият производител в света на опиум, който е основна съставка на хероина. Земите, където се отглежда опиумен мак, са намалели с 22% миналата година, но производството е паднало само с 10%.
С нелегалната търговия с опиум се смята, че се финансират бунтовниците в Афганистан , начело с талибаните, които източват милиони долари от търговията, като налагат данъци на фермерите и трафикантите, срещу подсигуряване на безпроблемно пренасяне на наркотика.
"По същия начин както и с опиума отглеждането, производството и търговията с канабис се облага с данъци от тези, които контролират съответната територия, като по този начин бунтовниците се сдобиват с допълнителен източник на средства ," според доклада.
Една от основните причини отглеждането на канабис да е толкова разпространено, според UNODC, са ниските трудови разходи и високата доходност. Канабисът е три пъти по-евтин за отглеждане от опиума, а нетната печалба от един хектар канабис е 3 341 долара в сравнение с 2 005 долара за опиум.
Производството на канабис през 2009 г. се оценява на между 39 и 94 млн. долара, като това е само 10-20% от общата стойност на производството на опиум в Афганистан.
Част от канабиса се употребява в Афганистан, а но повечето се изнася в чужбина по същите каналите като опиума, според UNODC.