Екобулпак откри нова инсталация за 3 млн. лева

Министърът на околната среда и водите Нона Караджова, кметът на Търговище Красимир Мирев и изпълнителният директор на Екобулпак Видьо Видев откриха днес (29 април) най-новата инсталация на Екобулпак за предварително третиране на отпадъци в Търговище. Обектът е разположен в Промишлената зона на града, информираха от компанията.
Капацитетът на инсталацията е 3 тона на час за разделно събрани отпадъци и 8 тона на час за твърд битов отпадък (Годишен капацитет 60 000 тона). За обслужването й в началото ще бъдат открити 30 нови работни места, а при пълно натоварване ще достигнат 100 работни места. Инвестицията е в размер на 3.1 млн. лева.
Преработката на отпадъците ще става на площ от 10 дка., а общата застроена площ е 1 600 кв.м. На площадката е построено хале с площ от 1 000 кв.м., в което е разположена сепариращата инсталация. Изградена е и административна сграда с прилежащи офиси и сервизни помещения за работниците. Обектът е обезпечен с необходимата инфраструктура, електрификация, ВиК, противопожарна инсталация, паркинг, охрана.
Експлоатацията и управлението на новото предприятия ще се осъществява от Екокомерс, дъщерно дружество на Екобулпак.
Въвеждането на система за разделно събиране, както и предварителното третиране на отпадъците чрез сепарираща инсталация води до намаляване обема на депонирания отпадък до 60%, като по този начин по-малко се замърсява околната среда и в същото време се осигуряват суровини за българската преработвателна индустрия.
Това е поредният завод за предварително третиране на отпадъци, който Екобулпак изгражда в страната. Така се увеличава дела на преработените рециклируеми опаковки и се оптимизират разходите, които общините правят за сметоизвозване и депониране на отпадъците.
Сепарираща инсталация в Търговище - описание
Инсталация е изградена върху площадка, отредена за този вид дейност от Община Търговище и закупена от Екобулпак. Конструкцията, транспортните ленти, както и основното оборудване са дело на български фирми.
На площадката е построено хале с площ от 1 000 кв.м., в което е разположена сепариращата инсталация. Изградено е от стоманена конструкция, затворена с термоизолирани панели.
Отпадъкът преминава през 5 сектора: входящ (за разтоварване на отпадъците), сепарираща кабина, бункерно пространство за разделените по вид суровини, сектор за балиране на пластмаси, хартия и алтернативни горива (RDF), склад за готова продукция.
След разтоварване отпадъците се зареждат върху транспортна лента и се отвеждат в кабина с 22 позиции за сепариране. Там отпадъкът се разделя по фракции и компоненти: смесена хартия, велпапе, пластмасови фолия РЕ, бутилки РЕТ - бели, цветни, твърди пластмаси РР и горими фракции - алтернативно гориво (RDF).
През специални отвори отделените отпадъци постъпват в бункерното пространство под сепариращата кабина, което е разделено с прегради за събиране на съответните материали. Изнасянето им се осъществява посредством челен товарач върху транспортьора, отвеждащи материала към хидравличната преса за балиране. Оформените бали от различни материали се извозват до съответните рециклиращи предприятия. Биологичният и неподлежащ на рециклиране отпадък се извозва и депонира.
Капацитетът на инсталацията е 3 тона на час за разделно събрани отпадъци и 8 тона на час за твърд битов отпадък (60 000 тона годишно).
Предвидено е съоръжението да обслужва изцяло жълтите и зелените контейнери от системите за разделно събиране на Екобулпак, разположени в Търговище и региона. То може да работи и с битови отпадъци, като по този начин ще спомогне за изпълнение на задълженията на общините от района за предварително третиране на битовите отпадъци преди тяхното депониране, се казва още в съобщението.