Времето, краткостта, внезапният, едностранен характер.

Ако съюзниците на Украйна се нуждаят от доказателство за „дивия цинизъм“ на Москва, когато става въпрос за мир, обявяването на незабавно примирие за Великден е точно това, пише в остър геополитически анализ CNN.

То дойде само часове след като държавният секретар на САЩ Марко Рубио и президентът Доналд Тръмп заявиха, че през следващите дни ще им е необходим спешен знак, че Кремъл има сериозни намерения за мир.

За поддръжниците на Русия изявлението на руския президент Владимир Путин в събота изглеждаше като кимване към Тръмп - но внезапната декларация има толкова практически недостатъци, че вероятно просто ще бъде използвана от Путин в подкрепа на фалшивата му теза, че Киев не иска войната да спре, допълва CNN.

За украинските сили е логистичен кошмар внезапно и незабавно да спрат да се бият по заповед на Путин.

Някои фронтови позиции може да са в разгара на ожесточени сблъсъци, а подобно прекратяване вероятно изисква дни на подготовка и готовност. Дезинформацията със сигурност ще обърка войниците за изпълнението на примирието, как да докладват или да реагират на нарушенията и дори какво да правят, когато то приключи.

Възможно е този момент да се окаже рядък знак, че и двете страни могат да спрат насилието за кратък период.

Но е значително по-вероятно и да използват нарушенията и объркването, за да покажат, че на опонента им не може да се има доверие. В събота вечерта украински официални лица заявиха, че руските удари са продължили в районите на фронтовата линия.

През първите шест часа от „великденското примирие“ - по нареждане на руския президент Владимир Путин е имало 387 обстрела и 19 нападения от страна на руската армия, а дронове са използвани 290 пъти, съобщи в неделя сутрин президентът Володимир Зеленски, цитиран от BBC. Медията не е успяла да провери чрез независими източници тези съобщения.

Според Зеленски, Москва „се опитва да създаде общо впечатление за прекратяване на огъня, но на някои места не се отказва от отделни опити за настъпление и нанасяне на загуби на Украйна“. Обвинявайки Русия в конкретни военни действия, той добави: „нашите войници навсякъде отговарят така, както заслужава врагът в конкретни бойни условия“.

Късно в събота - часове след началото на примирието – президентът на Украйна заяви: „Ако сега Русия изведнъж е готова наистина да се включи във формат на пълно и безусловно мълчание, Украйна ще действа по съответния начин - отразявайки действията на Русия. Нашите действия са и ще бъдат симетрични. Предложението за пълно и безусловно 30-дневно мълчание остава на масата - отговорът на него трябва да дойде от Москва.“

Той допълни, че Украйна ще бъде готова да удължи примирието и след 20 април, имайки предвид по-ранното предложение на САЩ за 30-дневно прекратяване на огъня, с което Украйна вече се съгласи, допълва BBC.

В отговор на първоначалното изявление на Путин външният министър на Украйна Андрий Сибиха написа в X: „Путин направи изявления за предполагаемата си готовност за прекратяване на огъня. 30 часа вместо 30 дни. За съжаление, имаме дълга история на негови изявления, които не съответстват на действията му. Знаем, че на думите му не може да се вярва и ще гледаме действията, а не думите.“

CNN припомня и развитието на 30-дневното примирие, ограничено до енергийната инфраструктура, което беше съгласувано в условията на пълен хаос.

Белият дом обяви, че са обхванати „енергетиката и инфраструктурата“, Кремъл заяви, че незабавно е спрял атаките срещу „енергийната инфраструктура“, а Украйна заяви, че примирието е започнало седмица по-късно от Кремъл.

Изпълнението му беше също толкова затънало в недоверие и обвинения в нарушения.

Преди две години - през януари 2023 г., Москва отново направи подобна едностранна декларация призовавайки за един ден мир, за да позволи на православните християни да отбележат Коледа - ход, който Киев и западните лидери отхвърлиха като стратегическа пауза за военни цели.

Истинското примирие изисква преговори с опонента и подготовка за сключването му. Изглежда, че внезапното прибързване на това действие е предназначено изцяло да задоволи исканията на Белия дом за знак, че Русия е готова да спре да воюва.

Това обаче може да предизвика усложнения за Украйна, когато тя неизбежно бъде обвинена в нарушаване на нещо, което Вашингтон може да счита за жест на добра воля от Русия.

В крайна сметка това кратко, вероятно теоретично и изцяло едностранно спиране на огъня вероятно ще нанесе повече вреди на дипломацията през следващите месеци, отколкото да бъде в нейна подкрепа, завършва CNN.