Зеленски призова Тръмп да посети Украйна преди сделката с Русия
Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф вече проведе три срещи с Путин и Киев е категоричен, че Москва ще се възползва от това, докато продължава да ерозира територията на Украйна
&format=webp)
Президентът на Украйна Володимир Зеленски покани Доналд Тръмп да посети страната му преди сключването на споразумение с Русия за прекратяване на войната.
„Моля ви, преди да вземате каквито и да било решения, каквито и да било форми на преговори, елате да видите хората, цивилните, воините, болниците, църквите, децата, които са разрушени или загинали“, призова Зеленски в интервю за CBS.
Разговорът беше записан преди руската атака по украинския град Суми да убие 34 души, включително две деца, и да рани 117 други, отбелязва BBC. Тръмп определи нападението като „ужасно нещо“, а бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц обвини Русия, че е извършила военно престъпление.
Нападението идва в момент, когато САЩ, най-силният военен съюзник на Украйна, се стремят към прекратяване на войната чрез преговори под ръководството на Тръмп.
По-рано специалният пратеник за Украйна, генерал-лейтенантът в оставка Кийт Кейлог, заяви, че нападението е преминало „всякаква граница на благоприличие“.
Все още обаче не е ясно дали Тръмп ще приеме поканата на Зеленски.
Скот Бесънт, министърът на финансите на САЩ, е единственият високопоставен член на екипа на Тръмп, посетил Киев, и то за да поиска от Зеленски да подпише силно утежнен в полза на Вашингтон договор за размяна на минералните богатства на Украйна срещу продължаваща военна помощ. Зеленски отказа, припомня BBC.
На този фон, специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф вече проведе три срещи с Владимир Путин и Киев е категоричен, че Москва ще се възползва от това, докато продължава да ерозира територията на Украйна.
Европейските лидери осъдиха нападението в Суми.
Фридрих Мерц, който се очаква да поеме поста на нов канцлер на Германия следващия месец, заяви пред обществената телевизия ARD, че нападението представлява „сериозно военно престъпление“.
Междувременно напускащият поста канцлер на Германия Олаф Шолц заяви, че атаката е показала „колко струва предполагаемата готовност на Русия за мир“.
Френският президент Еманюел Макрон обвини Русия в „грубо пренебрежение към човешкия живот, международното право и дипломатическите усилия на президента Тръмп“.
„Необходими са решителни мерки, за да се наложи на Русия прекратяване на огъня“, каза той. „Франция работи неуморно за постигането на тази цел, заедно със своите партньори“.
Описвайки нападението като „варварско“, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен добави:
„Русия беше и остава агресор, в грубо нарушение на международното право. Спешно са необходими решителни мерки за налагане на прекратяване на огъня. Европа ще продължи да се обръща към партньорите си и да оказва силен натиск върху Русия, докато не се сложи край на кръвопролитията и не се постигне справедлив и траен мир при условията на Украйна.“
Британският министър-председател сър Кийр Стармър заяви, че е „потресен от ужасяващите нападения на Русия срещу цивилни граждани в Суми“.
Говорител на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че той е „дълбоко разтревожен и шокиран“ от ракетната атака. „Нападенията срещу цивилни граждани и обекти са забранени от международното хуманитарно право и всякакви подобни нападения, където и да се случват, трябва да бъдат прекратени незабавно“, добави той.
Гутериш подчерта подкрепата на ООН за „смислени усилия за постигане на справедлив, траен и всеобхватен мир, който напълно да зачита суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна“.
Двойният ракетен удар в неделя беше най-смъртоносната атака срещу цивилни граждани в Украйна тази година.
При друга руска ракетна атакана 4 април, в град Кривой Рог загинаха 20 души, а 61 бяха ранени. Тогава руското министерство на отбраната заяви, че целта е била среща на „командири на части и западни инструктори“ в ресторант. Не бяха представени доказателства, допълва BBC.