Ключовите съюзници на Украйна обявиха 21 млрд. евро военна подкрепа (Обновена)
Германският министър на отбраната определи финансовата помощ, включително обещанието на Германия за 11 млрд. евро до 2029 г., като рекордно увеличение на военното финансиране за Украйна
&format=webp)
Ключовите съюзници на Украйна обявиха 21 млрд. евро нова военна подкрепа на срещата на Контактната група по въпросите на отбраната на Украйна (UDCG), която се проведе в петък в централата на НАТО в Брюксел.
Германският министър на отбраната Борис Писториус определи новата военна подкрепа, включително обещанието на Германия за 11 млрд. евро до 2029 г., като рекордно увеличение на военното финансиране за Украйна.
В сумата от 21 млрд. евро е включен и ангажиментът на Обединеното кралство за тази година в размер на 4,5 млрд. паунда, който министърът на отбраната на страната Джон Хийли определи като най-високия принос досега, съобщава Euronews.
След като администрацията на Доналд Тръмп демонстрира отдръпване на САЩ от пълноценната им подкрепа за Украйна, на днешната среща беше решено Германия и Обединеното кралство да поемат председателството на Контактната група, първоначално създадена от бившия президент на САЩ Джо Байдън.
Въпреки това, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет присъства онлайн, а на събитието имаше физически представени делегати от страната.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров предупреди, че Русия „увеличава производството на военна техника“, и заяви, че Европа сега „поема водеща роля в подпомагането на сигурността, за което сме благодарни на Обединеното кралство и Европа“.
Липсата на способности за противовъздушна отбрана остава огромен проблем за Украйна, тъй като от март насам Русия атакува с над 10 000 бомби и изпраща по 100 бойни дрона всеки ден.
„Противовъздушната отбрана е проблем в целия свят - ние правим всичко, което можем, толкова бързо, колкото можем“, подчерта Писториус. В речта си при свикването на делегатите той представи своята гледна точка за настоящата ситуация в Украйна.
„Въпреки всички надежди, които и американският президент многократно изрази, Путин продължава да атакува Украйна с пълна сила и допуска по-голям брой цивилни жертви, вероятно умишлено“, заяви той и добави, че руските атаки срещу гражданската инфраструктура се увеличават, като не се забелязва намаляване на военните действия въпреки продължаващите преговори за прекратяване на огъня.
„Той приема смъртта на цивилни граждани, включително деца, например в украинския индустриален град Кривой Рог, и изглежда не му пука от това“, допълни Писториус. „За мен е абсолютно ясно, че още трябва да имаме военно силна Украйна и тя се нуждае от нашата подкрепа.“
Допълнителна военна подкрепа
След приемането на пакета за финансиране на дълга миналия месец бюджетната комисия на Бундестага отпусна още 3 млрд. евро за Украйна.
Тези допълнителни средства ще бъдат инвестирани в системи за противовъздушна отбрана с различен обсег и управляеми ракети, боеприпаси и резервни части.
Сред доставките са четири системи за противовъздушна отбрана IRIS-T, включително 300 управляеми ракети, 300 разузнавателни дрона, 120 MANPADS, 25 бойни машини на пехотата Marder, 5 основни бойни танка Leopard 1A5, 14 артилерийски системи, 100 радара за наблюдение на земната повърхност, 30 управляеми ракети PATRIOT и допълнителни 100 000 артилерийски боеприпаса.
Мощен Бундесвер
В изказването си тази сутрин Писториус спомена и сключеното споразумение между германските християндемократи и социалдемократи за съставяне на правителство след федералните избори.
Според министъра на отбраната, Германия прави обрат.
„С това споразумение определяме курса на един мощен Бундесвер. Това е изключително важно както за нашата сигурност в Германия, така и за Европа. Защото никой не може да пренебрегне, че сме в началото на нова ера и ще трябва да се докажем през следващите години. Ще трябва да се докажем.“, подчерта той.
Писториус обаче предупреди, че всичко зависи дали Европа „ще стане способна на възпиране и отбрана, и то по съгласуван начин и в съответно кратък срок“.
„Ние ще похарчим много пари. Само по себе си това е исторически факт и ще гарантираме, че тези пари ще бъдат инвестирани бързо, ефективно и разумно. Оптимизираме структурата на Бундесвера. С новата военна служба ще осигурим растеж и устойчивост на войските“.
Възстановяването на задължителната военна служба, която беше спряна през 2011 г., не е част от коалиционното споразумение на германското правителство. Вместо това се планира прилаган на „шведския модел“ на доброволна служба.
За да се справи с недостига на личен състав, според Писториус, Германия трябва да направи Бундесвера по-привлекателен.
„Това е както предпоставка, така и последица. И ние ще дебюрократизираме и ускорим обществените поръчки и планирането, както и разширяването на инфраструктурата. Това също е заявена цел за този законодателен период.“, допълни министърът.