САЩ остават в НАТО, Тръмп го подкрепя, заяви държавният секретар Рубио
Висшият американски дипломат обаче заяви, че очаква ясен ангажимент от съюзниците да изразходват 5% от своя БВП за отбрана
&format=webp)
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио увери съюзниците от НАТО в ангажимента към военния трансатлантически съюз по време на първата си среща на министрите на външните работи на страните членки.
Той обаче припомни посланието на президента Тръмп, че държавите от ЕС и Канада трябва да увеличат разходите си за отбрана.
„Президентът на САЩ Тръмп ясно заяви, че подкрепя НАТО, ние ще останем в НАТО“, коментира Рубио пред репортери в Брюксел, като подчерта, че САЩ искат алиансът да бъде по-силен срещу всяка потенциална заплаха.
„Единственият начин, по който НАТО може да стане по-силен и по-жизнеспособен, е ако нашите партньори, националните държави, които съставляват този важен съюз, имат повече възможности“, добави той.
Висшият американски дипломат заяви, че очаква да си тръгне от Брюксел с ясен ангажимент от съюзниците да изразходват 5% от своя БВП за отбрана - увеличение спрямо сегашните 2 %, които някои европейски държави, като Белгия, Италия и Испания, не успяват да изпълнят, допълва Euronews.
„Разбирам, че след десетилетия на изграждане на огромна мрежа за социална сигурност, вътрешната политика може би не иска да се откаже от това и да инвестира повече в националната сигурност, но пълномащабна сухопътна война в сърцето на Европа е напомняне, че твърдата сила все още е необходима като възпиращ фактор“, каза Рубио.
Трансатлантическият алианс оценява пропуските в способностите си, преди да се ангажира с нова цел за разходите за отбрана, но окончателна цифра не се очаква преди годишната среща на върха на НАТО през юни в Хага.
Генералният секретар на Алианса Марк Рюте подчерта, че европейските членове неотдавна са поели ангажимент за най-голямото увеличение на разходите за отбрана, но се съгласи със САЩ, че трябва да се направи повече.
„Предполагам, че сумата, която ще трябва да похарчим, канадците и европейците заедно, ще бъде на повече от 3%“, заяви Рюте на път за двудневната среща на външните министри на Алианса в Брюксел.
Той подчерта, че повишаването на разходите за отбрана до 5% не може да стане „за една или две години“, но САЩ изискват от съюзниците реален път напред за изграждане на по-силен съюз, способен да защитава териториите си.
Ръководителят на НАТО също така предупреди, че заплахите за глобалната сигурност, пред които е изправен Алиансът, са все по-взаимосвързани и че руската заплаха ще се запази в продължение на много години.
Европейските членове на НАТО също очакват ясни послания или пътна карта от Рубио по отношение на изтеглянето на американските войски от Европа, където са разположени около 100 000 войници. Държавният секретар на САЩ обаче все още не е засегнал този въпрос, а Рюте посочи, че не се планира незабавно изтегляне.
Някои членове на НАТО смятат, че САЩ биха могли да намалят присъствието си с около 20 000 до 50 000 военнослужещи.
Генералният секретар на НАТО призна, че САЩ отдавна се стремят да насочат фокуса към Индо-Тихоокеанския регион, но увери, че това ще бъде направено „по много координиран начин“, допълва Euronews.