Рюте към членовете на НАТО: Спрете да се оплаквате и увеличете разходите за отбрана
Ръководителят на НАТО също така потвърди, че алиансът ще постигне ново споразумение за целите на разходите за отбрана, когато членовете му се срещнат през юни в Хага
![Рюте към членовете на НАТО: Спрете да се оплаквате и увеличете разходите за отбрана](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/14012025/692ac8d1-5b04-4a4d-a140-e7014d064825.jpg?operations=crop(0:0:3999:2250)&format=webp)
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предложи в събота на европейските членове на военния алианс ясен съвет в лицето на притеснението от позициите на САЩ: да спрат да се оплакват и да представят решения.
„Включете се в дебата, но не като се оплаквате, а като предлагате конкретни идеи“, каза той на Мюнхенската конференция по сигурността, цитиран от CNBC.
Ръководителят на НАТО също така потвърди, че алиансът ще постигне ново споразумение за целите на разходите за отбрана, когато членовете му се срещнат през юни в Хага, Нидерландия.
В изказването си в панела заедно с Рюте американският сенатор Линдзи Греъм заяви, че руският президент Владимир Путин с настъплението си срещу Украйна е направил повече от всеки друг член на НАТО, за да стимулира увеличаването на военните разходи.
„Путин направи повече, за да помогне на НАТО, отколкото ние“, каза той, добавяйки, че руският лидер е направил „сериозна грешка в изчисленията“.
Трънливият въпрос за разходите на НАТО за отбрана е ключова част от нарастващото разделение и дискомфорт между САЩ и Европа.
Отношенията на Тръмп със западния военен алианс бяха остри по време на първото му президентство, като републиканският лидер често ругаеше членките на НАТО, че не спазват целта от 2014 г. да изразходват всяка година поне 2% от БВП за отбрана.
В навечерието на втория си мандат Тръмп даде знак, че дебатът за военните разходи и за това, че членовете на НАТО разчитат твърде много на САЩ за собствената си сигурност, отново ще бъде на дневен ред, заявявайки, че 32-те членки на НАТО трябва да допринасят още повече за отбраната.
„Мисля, че НАТО трябва да има 5% от БВП като цел за вноска“, каза той през януари.
„Всички те могат да си го позволят, но трябва да са 5%, а не 2%“, повтори Тръмп на пресконференция, на която също така отказа да изключи възможността за използване на военна сила за завземане на Панамския канал или Гренландия - територия, която принадлежи на членката на НАТО Дания.
Откакто Тръмп за последен път беше на власт, се наблюдава широко увеличение на разходите за отбрана сред членовете на НАТО.
През 2018 г., в разгара на раздразнението на Тръмп към военния блок, само шест държави членки изпълниха дори целта от 2% от БВП.
За разлика от това, по данни на НАТО през 2024 г. 23 членки са го направили. Макар че някои от тях са надхвърлили този праг - като Полша, Естония, САЩ, Латвия и Гърция - големи икономически сили, включително Канада, Испания и Италия, са сред изоставащите под прага на вноската.
Нито един член на НАТО не е достигнал целта от 5%, предложена от Тръмп, включително Вашингтон при управлението на неговия предшественик Джо Байдън.