САЩ ускоряват оръжейните доставки за Европа: Промяна в стратегическата динамика на НАТО
Ръководителят на НАТО Марк Рюте отдавна иска от Вашингтон да намали бюрокрацията при сделките с оръжие
![САЩ ускоряват оръжейните доставки за Европа: Промяна в стратегическата динамика на НАТО](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/13022025/0839e32e-a376-4426-a0bb-7c15ebe74a96.jpg?operations=crop(0:247:4275:2652)&format=webp)
САЩ обещаха да ускорят доставките на оръжия за Европа - стъпка, която някои страни в от години настояват да бъде приета като изключително важна за възстановяването на собствената им отбрана.
Пристигайки за еднодневни срещи в щабквартирата на НАТО в Брюксел, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че „Съединените щати са решени да ускорят процеса, за да гарантират, че нашите съюзници ще получат това, от което се нуждаят, когато се нуждаят“ чрез бъдещи чуждестранни военни продажби - американска програма за улесняване на покупките на оръжие от чужди правителства.
Макар и с малко подробности, предложението за по-бърз процес на купуване и доставка може да има огромни последици за НАТО и за отбранителното производство като цяло. Всяко увеличение на количествата обаче ще отнеме известно време, тъй като много заводи в САЩ са с максимален капацитет и вероятно ще трябва да наемат нови работници и да разширят съществуващото производство, пише POLITICO.
Съюзниците по света от години се оплакват от бавния процес на купуване на американски оръжия - от първоначалните разговори през сключване на договор до доставката, който отнема години и е обвит в бюрокрация.
Тази бавна система накара няколко съюзници - най-вече Полша, която има далеч най-големият разход за отбрана в алианса като процент от БВП - да започнат да купуват южнокорейски танкове, самолети и артилерия с голям обсег на действие, тъй като те идват по-бързо.
От встъпването си в длъжност през есента на миналата година генералният секретар на НАТО Марк Рюте настоява пред Вашингтон да намали бюрокрацията при сделките с оръжие и да направи процеса на чуждестранни военни продажби по-лесен и бърз.
Докато френски представители се оплакват, че улесняването на продажбите от САЩ ще навреди на европейската индустрия, германските законодатели приветстват натиска на Рюте.
„В искането на Рюте има голям потенциал. То би могло да намали политическите спорове в НАТО и да убеди Тръмп с икономически аргументи“, казва пред POLITICO Юрген Хардт, германски депутат и говорител по външната политика на ХДС/ХСС.
В четвъртък Рюте, застанал до Хегсет при пристигането си в НАТО, заяви, че „е справедливо, разумно е“ да се обсъди увеличаването на промишленото производство в областта на отбраната, „защото просто не произвеждаме достатъчно.
Това се отнася и за САЩ. Наистина трябва да увеличим производството от нашата огромна отбранителна индустриална база, за да не изоставаме от Русия, Китай и други страни“.
Новото обещание на Хегсет идва ден, след като той шокира алианса, отхвърляйки амбициите на Украйна да си върне цялата територия, която Русия е завзела след първоначалното си нахлуване през 2014 г., наричайки я „илюзорна цел“.
Той също така заяви, че европейците трябва да „поемат отговорността за конвенционалната сигурност“ в Европа, тъй като САЩ се фокусират повече върху възпирането на Китай в индо-тихоокеанския регион
САЩ, които вече са най-големият производител на оръжия в света, са подписали сделки в областта на отбраната на стойност 117 млрд. долара през 2024 г., според данни на Държавния департамент. Това число почти удвоява продажбите от предходната година, отбелязвайки най-високата годишна сума в историята.
Понастоящем Европейската комисия търси начини за стимулиране на собствените производители на оръжие в блока, за да се намали зависимостта от чуждестранни доставчици, включително от САЩ.
Хегсет повтори новата цел на Щатите, която е съюзниците да изразходват „до 5%“ от своя БВП за отбрана. Това е значително увеличение спрямо сегашната цел на НАТО от 2% и която 24 от 32-те страни членки изпълняват.
Този нов показател за разходите ще „гарантира, че сме в състояние да посрещнем заплахите на бъдещето, независимо дали става въпрос за Русия на континента, или за един възходящ Китай, който също има своите амбиции“, каза Хегсет.
„Нуждаем се от способността да създаваме системите и боеприпасите, необходими за поддържане на борбата.“