Тръмп и Путин официално обсъждат прекратяване на войната в Украйна
„Вярвам, че тези усилия ще доведат до успешен край, надявам се скоро“, пише президентът на САЩ в Truth Social
![Тръмп и Путин официално обсъждат прекратяване на войната в Украйна](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/12022025/2df60af0-e186-41e1-94c1-5c3811073d6f.jpg?operations=crop(0:0:1920:1080)&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че в сряда е провел „дълъг и изключително продуктивен телефонен разговор“ с руския си колега Владимир Путин - първото официално потвърждение, че двамата лидери са разговаряли, откакто републиканецът беше избран.
В Truth Social Тръмп пише, че двамата с Путин са се договорили да посетят страните си и да започнат незабавни преговори за прекратяване на войната в Украйна.
„Вярвам, че тези усилия ще доведат до успешен край, надявам се скоро!“
Разговорът следва размяната на затворници между Вашингтон и Москва, за която Тръмп заяви, че може да бъде предвестник на по-добри отношения между САЩ и Русия.
„Искаме да спрем милионите смъртни случаи, които се случват във войната с Русия/Украйна“, коментира Тръмп.
„Президентът Путин дори използва моето много силно мото от кампанията: „ОБЩ РАЗУМ“.
Тръмп се кандидатира с обещанието бързо да сложи край на войната в Украйна. Още преди обявяването на очакваните преговори министърът на отбраната Пийт Хегсет в сряда нарече перспективата Украйна да се върне в границите си отпреди 2014 г. „нереалистична“.
Това беше първото публично изявление на администрацията за териториални параметри при прекратяване на войната с Русия, пише The Wall Street Journal.
В Брюксел по време на първото си пътуване до Европа като ръководител на Пентагона Хегсет отхвърли изпращането на американски войски в Украйна, добавяйки, че всякакви гаранции за сигурност, предложени на Киев, „трябва да бъдат подкрепени от способни европейски и неевропейски войски“.
Той също така изключи от дневния ред присъединяването на Украйна към НАТО.
„Съединените щати не вярват, че членството на Украйна е реалистичен резултат от едно преговорено споразумение“, коментира Хегсет.
Коментарите на министъра бяха първите подробни очертания на това как би могла да изглежда подкрепата на Вашингтон за Украйна занапред и към какво ще се стреми, за да сложи край на войната. Той призова за резултат, при който „трайният мир за Украйна трябва да включва солидни гаранции за сигурност, за да се гарантира, че войната няма да започне отново“.
Въпреки че окупираната страна иска да си върне цялата територия, тя също така заяви, че сега ще се бори да за около 20%, които сега са присвоени от Русия в резултат на войната, започнала през 2022 г.
Зеленски каза, че се надява западните партньори да помогнат на Украйна да договори дипломатическа сделка за връщането на територията си. През 2014 г. Русия също така завзе от Украйна Крим.
Хегсет не засегна въпроса за размера на оръжията и военната подкрепа, които САЩ ще предоставят на Украйна. По официални данни към 20 януари Щатите са предоставили военна подкрепа в размер на 65,9 млрд. долара. Потокът се е забавил при управлението на Тръмп и Хегсет предположи, че няма да има рязко увеличение на оръжията.
„Ние също така сме тук днес, за да изразим пряко и недвусмислено, че суровите стратегически реалности не позволяват на Съединените американски щати да се фокусират основно върху сигурността на Европа“, каза Хегсет, цитиран от WSJ.
Кийт Келог, пратеникът на Тръмп за Украйна, заяви, че планира да информира съюзниците за състоянието на преговорите този уикенд по време на Мюнхенската конференция по сигурността.
„Тук имаме реална възможност да сложим край на войната“, каза той, цитиран от WSJ, добавяйки, че държавите се обръщат към САЩ, за да изразят подкрепата си за дипломатическата инициатива.
Келог координира посланието за Украйна и Русия с ключови представители на администрацията.
Сред тях са Хегсет, държавният секретар Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и министърът на финансите Скот Бесент, когото Тръмп заяви, че ще изпрати на среща със Зеленски.
Основните американски играчи трябва да са в синхрон, каза Келог, така че да говорят с един глас за един от основните външнополитически приоритети на Тръмп.
„Никой не може да намери клин между нас“, каза Келог.
Във вторник Белият дом осигури освобождаването на американския учител Марк Фогел от Русия. Запитан дали това освобождаване може да помогне за мирното споразумение, Тръмп заяви, че „постигнахме голям напредък по отношение на войната“.