Фед остава ястребов за лихвите, каза Пауъл. Тръмп продължава да иска „Rock and Roll“ разхлабване
„Бих казал, че сме близо, но още не сме там по отношение на инфлацията“, заяви Пауъл в сряда при изказване пред Камарата на представителите
![Фед остава ястребов за лихвите, каза Пауъл. Тръмп продължава да иска „Rock and Roll“ разхлабване](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/12022025/f556224a-faca-4f10-8843-a788389fa94a.jpg?operations=crop(0:0:1920:1080)&format=webp)
По-високият от очакваното показател за инфлацията в САЩ в началото на 2025 г. прави много по-вероятно Федералният резерв да запази лихвените проценти непроменени в обозримо бъдеще, засилвайки ястребовата позиция на председателя на Фед Джером Пауъл.
„Бих казал, че сме близо, но още не сме там по отношение на инфлацията“, заяви Пауъл в сряда при изказване пред Камарата на представителите, позовавайки се на новите данни за ценовия натиск, публикувани по-рано през деня.
„Засега искаме да запазим политиката си рестриктивна“, каза Пауъл, цитиран от световните финансови медии.
Пазарите коригират очакванията си за това какво може да направи Фед през тази година. След като последните данни на Бюрото за трудова статистика на САЩ показаха, че индексът на потребителските цени се е повишил повече от прогнозираното през януари, трейдърите намалиха прогнозата си за понижения на лихвените проценти през тази година до само едно - и то много по-късно през годината.
„Това наистина измества графика към втората половина на годината - ако нещата вървят добре“, казва пред Yahoo Finance Клаудия Сам, главен икономист в New Century Advisors и бивш икономист на Фед.
На „основна“ база, която изключва по-волатилните разходи за храна и бензин, цените през януари се повишават с 0,4% спрямо предходния месец - повече от месечния ръст от 0,2% през декември и най-голямото месечно повишение от април 2023 г. насам.
Цените на базовия индекс на потребителските цени също нарастват с 3,3% спрямо миналата година, отбелязвайки повишение спрямо наблюдаваните през декември 3,2%, което беше първият път от юли насам, когато базовият индекс показа забавяне на инфлацията.
През декември банкерите прогнозираха две намаления на лихвите за цялата 2025 г., понижавайки предишната си оценка за четири, поради несигурния път на инфлацията и опасенията за ефекта от икономическата политика на новата администрация на Тръмп.
Пауъл затвърди това мнение при изявите си пред законодателите от Сената и Камарата на представителите във вторник и сряда, като заяви, че Фед може да задържи лихвите стабилни за по-дълго време, ако икономиката остане силна, а инфлацията не продължи да се движи устойчиво към целта от 2%.
„Не е необходимо да бързаме да коригираме политическата си позиция“, каза Пауъл.
Но по-високото отчитане на инфлацията може да засили натиска върху Пауъл, тъй като той се ориентира в търговските политики на Тръмп, които според някои икономисти ще доведат до повишаване на инфлацията, и политическите призиви за понижаване на лихвите.
В публикация в социалните мрежи Тръмп призова за понижаване на лихвите, макар че не уточни дали говори за краткосрочните лихви на Фед или за дългосрочните разходи по заемите.
„Лихвените проценти трябва да бъдат намалени, нещо, което ще върви ръка за ръка с предстоящите мита!!! Lets Rock and Roll, America!!!“, пише той.
В отделен пост той също така пише: „Байдънската инфлация се раздува!“
Междувременно членът на банковия комитет на Сената, демократката Елизабет Уорън, каза на Пауъл във вторник, че иска да види намаляване на лихвите на следващото заседание на Фед през март.
„Призовавам Ви да действате по-бързо за намаляване на лихвените проценти, като започнете със значимо понижение следващия месец“, каза Уорън на Пауъл.
Министърът на финансите Скот Бесент заяви, че администрацията се стреми да понижи дългосрочните разходи по заемите чрез доходността на 10-годишните държавни ценни книжа, а не чрез насочване към краткосрочния референтен лихвен процент на Фед.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се повиши в сряда поради по-горещия доклад за инфлацията.
В сряда Пауъл многократно отказа да спекулира какво може да означава търговската политика на Тръмп за инфлацията с аргумента, че банкерите трябва да видят какво действително се прилага и тогава да оценят въздействието.
„Макар че е възможно икономиката да се развие по начин, който отчасти се дължи на митата, да трябва да направим нещо с нашия лихвен процент, Фед запазва преценката си, докато не разберем какви са политиките“.
Сам, бивш банкер на Фед, казва пред Yahoo Finance, че централната банка сега се е върнала там, където е била в началото на 2024 г., като се нуждае от няколко месеца добри данни, преди да може да помисли за ново понижаване на лихвите.
„Това не е добър начин да започнем 2025 г.“, добавя тя.