Да рискуваш или не? Инвеститорски дилеми по време на тарифната война
Глобалните инвеститори имаха време да се подготвят за митата на Доналд Тръмп, но резките пазарни обрати ги държат в напрежение
![Да рискуваш или не? Инвеститорски дилеми по време на тарифната война](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/10022025/1bff89ad-ddd8-464c-a156-5cbc4831f656.jpg?operations=crop(0:625:6000:4000)&format=webp)
Финансовите пазари се търгуват разнопосочно след обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита за ключови търговски партньори и инвеститорите се подготвят за по-нататъшна волатилност.
Уолстрийт работи още отпреди президентските избори през ноември върху това как да се позиционира за митата. Инвестиционните банки са създали кошници от акции с най-висока чувствителност към плановете на Тръмп - предимно износители като производители на автомобили и компании за потребителски стоки - които позволяват на клиентите им да залагат на въздействието на търговската война върху редица акции.
Това се случи миналата седмица, след като компани от ранга на General Motors и Ford в САЩ и Volkswagen и BMW в Европа спаднаха при новината за митата, преди да се покачат, когато те бяха отложени.
Кошницата на UBS Trump Tariff Losers, която проследява американските акции, изложени на негативното влияние на вносните мита на търговските партньори, се понижи с около 10% в рамките на миналата седмица, заличавайки печалбите си за годината.
„Пазарът подцени волята на президента да използва митата като механизъм за преговори“, казва Андрю Слимън, управляващ директор в Morgan Stanley Investment Management, пред Financial Times.
Някои инвеститори изглежда са били готови за ескалацията. Според доклад на Goldman Sachs хедж фондовете „все по-често са шортвали“ - или залагали срещу - собствената си кошница от имена, изложени на тарифи в Европа. Този подбор включва Mercedes-Benz и BMW, които са изгубили съответно 2,4% и 1,8%, откакто Тръмп разкри тарифните си планове, както и компании за напитки като Diageo, която се е понижила с над 8%.
Според банката съотношението дълги-къси позиции на имената в индекса Stoxx Europe Automobiles and Parts е спаднало до „многогодишно дъно“, което се дължи на ускорените продажби от хедж фондовете от декември насам.
Въпреки това мениджърите на фондове също така са предпазливи да не бъдат прекалено мечи, като се има предвид бързото обръщане на пазара, фактът, че движенията бяха по-малко екстремни, отколкото някои очакваха, и страхът да не пропуснат продължението на бичия пазар.
В отговор на „объркващата“ ситуация Дрю Петит, анализатор в Citi, казва, че е по-добре да се държи по малко от „всичко“: акции с растеж, циклични и защитни.
„Сега е невъзможно да се избегнат рисковите активи, така че просто трябва да ги управлявате.“
Индексът Vix, мярка за очакваната волатилност, известен като „измерител на страха“ на Уолстрийт, се повиши миналия понеделник след обявяването на митата. Но той след това върна част от скока и въпреки всичко остава под дългосрочната си средна стойност, което е знак, че засега нервите на инвеститорите не са отстъпили място на паниката.
Въпреки това така нареченият „Vvix“ - който измерва очакванията на инвеститорите за колебанията на Vix - се търгува над дългосрочната си средна стойност, което предполага, че инвеститорите все още са предпазливи, че волатилността може да нарасне.
Междувременно краткосрочната активност на пазара на опции е интензивна, тъй като трейдърите се опитват да се предпазят или да спечелят от бързите пазарни обрати, както и да отгатнат следващия ход на Тръмп.
Търговията с т.нар. нулеви опции - договори, които изтичат в същия ден и се използват за залагане на изключително краткосрочни пазарни движения - достигна исторически връх от 1,4 трилиона долара в условна стойност на 31 януари, според данни на Asym 500.
Валути: „Изключително трудно”
В заветния понеделник канадският долар спадна до най-ниското си ниво спрямо щатския от 2003 г. насам, тъй като инвеститорите залагаха на по-бързо намаляване на лихвените проценти от страна на Bank of Canada, като по данни на CME Group бяха изтъргувани рекордните 386 000 фючърсни договора, обвързани с валутата. След това обаче той възстанови всички дневни загуби при новината за отлагане на митата. Подобен обрат имаше и при мексиканското песо.
Това накара трейдърите на валутния пазар - често първият, който реагира на подобни новини - да се почешат по главите за това как трябва да се позиционират.
„Големият въпрос е дали Тръмп има някакъв генерален план, който включва довеждане на нещата до ръба, или просто си измисля, докато върви“, казва пред FT Пол Макнамара, инвестиционен директор в GAM.
„Опитите да се прочете мисълта на този човек са просто нереални. Това е изключително трудно.“
Засега Макнамара твърди, че екипът му е „малко подценен“ по отношение на валутите на развиващите се пазари и леко дълъг що се отнася до долара - „не в достатъчна степен, за да ни спаси, ако получим максимални тарифи, но от друга страна това е известна защита“, ако Тръмп отново отстъпи в последния момент.
Въпреки това много инвеститори се придържат към залога за засилване на щатския долар - ключовият „Тръмп трейд“, който преобърна пазарите, откакто изборните шансове започнаха да се изместват в полза на републиканеца миналата година. Някои експерти твърдят, че валутните пазари реагират по по-волатилен и несигурен начин, отколкото по време на първия мандат на Тръмп.
Междувременно някои инвеститори търсят валутни двойки, които са по-малко изложени на новините за митата.
„Мисля, че се научихме да държим по-голямата част от риска си в сделки, които не са заложници на заглавията“, казва Марк Даудинг, главен инвестиционен директор за фиксиран доход в RBC Bluebay Asset Management, който залага на йената срещу еврото.
Облигации: „Противодействащи влияния”
Мениджърите на активи се опитват да разберат дали митата означават по-висока инфлация и лихвени проценти, или по-слаб икономически растеж, който може да доведе до затягане на паричната политика.
Незабавната реакция в понеделник беше да се очаква по-висока инфлация и по-бавно намаляване на лихвените проценти в САЩ, като доходността на двугодишните държавни ценни книжа се повиши над 4,28%, въпреки че след това спадна.
В същото време инвеститорите заложиха на по-нисък растеж и по-бързо намаляване на лихвените проценти в страни като Канада и Обединеното кралство.
„Имате противодействащи влияния“, обяснява Марк Кабана, ръководител на стратегията за лихвените проценти в САЩ в Bank of America.
„Начинът, по който пазарът на лихвени проценти първоначално търгуваше това, е да очаква Фед [да запази лихвите] за по-дълго време поради инфлационните рискове, но след това да присвои известна повишена вероятност за отрицателни въздействия върху растежа в бъдеще“.
За Кабана има смисъл да се купуват ценни книжа, защитени от инфлацията на държавната хазна.
„Те имплицитно ви дават възможност да се предпазите от инфлацията, а също така ви помагат да се спасите от някои от рисковете за растежа“.
Междувременно при облигациите на развиващите се пазари мениджърите на фондове използват разпродажбите на държавния дълг на някои държави, предизвикани от новините за митата, като възможност за покупки.
Риск-он или риск-оф?
Някои инвеститори се насочват към други активи в търсене на убежища. Дори днес, в понеделник, златото достигна нов рекорден връх от $2904 за тройунция.
„В света на суровините единствената търговия, към която наистина можете да се насочите в момента, е златото“, казва Том Прайс, анализатор от Panmure Liberum.
Това идва въпреки последните тарифни действия на Тръмп, поставяйки 25-процента мита върху вноса на стомана и алуминий.
На този фон анализаторите на Citi посочват, че това би увеличило вносната цена на стоманата с около $150 на тон и би изравнила цените на горещо валцуваната стомана с европейските.
Но биткойнът, определян от някои като „цифрово злато“, не предлага толкова голяма защита и отсъпи от рекордите, въпреки ранните очаквания на трейдърите за още един отскок.
Отвъд краткосрочните сделки, мениджърите на фондове са нервни от дългосрочните залози за голям низходящ тренд при рисковите активи, който може никога да не се случи, особено като се има предвид колко силно се представят пазарите през последните години.
Инвеститорите „просто не знаят достатъчно за следващия ход на Тръмп и за това как ще реагира Фед“, казва Андрю Пийз, главен инвестиционен стратег в Russell Investments.
„Преминаването към подценяване на рисковите активи е голям избор и трябва да сте много уверени. Трудно е да се върнете към неутрална позиция, ако пазарът не се коригира“.