Уолстрийт закри на червено след данните за пазара на труда, потребителските настроения и новите търговски закани на Тръмп
Всички основни индекси са надолу за седмица, като Dow и Nasdaq падат с по 0,5%, а S&P 500 се понижава с 0,2%
![Уолстрийт закри на червено след данните за пазара на труда, потребителските настроения и новите търговски закани на Тръмп](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/10122024/26e3d7d3-7a89-4d18-9beb-0d61d67f84bf.jpg?operations=crop(0:55:1024:631)&format=webp)
Основините борсови индекси в САЩ се понижиха в петък, след комбинация от новини за пазара на труда, тарифната политика на Тръмп и спад в потребителските настроения.
S&P 500 и Dow Jones Industrial Average се понижиха с 1%, а Nasdaq Composite падна с 1,4%. Всички основни индекси са надолу за седмица, като Dow и Nasdaq падат с по 0,5%, а S&P 500 се понижава с 0,2%.
Основните показатели се понижиха по време на сесията, след като Доналд Тръмп каза, че планира реципрочни мита за търговските партньори на САЩ. Това може да означава повишаване на нивата на тарифите навсякъде до равни ставки, налагани за САЩ.
„Ще обявя идната седмица реципрочна търговия, така че да бъдем третирани еднакво с другите страни“, каза Тръмп по време на среща с гостуващия в Белия дом японски премиер Шигеру Ишиба.
Търговската сесия започна с анализ на данните за заетостта от Министерството на труда на САЩ, които показаха, че работодателите са добавили по-малко работни места през януари, отколкото очакваха икономистите, докато нивото на безработица неочаквано спада до 4,0%. Месечният отчет за работните места е един от по-важните показатели, следвани от Федералния резерв при вземането на решения относно лихвените проценти, което го прави критична точка за данни за инвеститорите.
Акциите бяха незначително по-високи след данните за работните места, но друг доклад, който предполага, че потребителските настроения са се понижили рязко този месец, доведе до падане на основните индекси в отрицателна територия.
Потребителските настроения се понижават през февруари до 67,8 пункта, според предварителното четене на индекса на потребителските настроения на Мичиганския университет. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха резултат от 71,3.
Може би по-притеснителното е, че респондентите в проучването очакват едногодишната инфлация да достигне 4,3%, отбелязвайки ръст от един процентен пункт спрямо предходния месец и най-високото му ниво от ноември 2023 г.
При отделните акции Amazon загуби 4%, след като прогнозите на гиганта за електронна търговия разочароваха инвеститорите. Компанията обяви, че очаква ръст на приходите от 5% до 9% през първото тримесечие, което е най-слабият ѝ ръст в историята. ю
Акциите на други големи технологични компании също бяха предимно по-ниски: Alphabet, Tesla и Broadcom се понижиха с около 3%, докато Apple и Microsoft се понижиха съответно с 2% и 1%. Nvidia и Meta Platforms се противопоставиха на тенденцията и се повишиха.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която е чувствителна към пазарните очаквания относно перспективите за икономиката и лихвените проценти, беше 4,5% спрямо 4,44% преди публикуването на данните за работните места, но доста под ставките около 4,60% по-рано през седмицата.
Биткойн падна под $96 000, след като за кратко премина $100 000 в началото на деня. Фючърсите на златото скочиха до рекорд над $2910, преди да се върнат до около $2890, а фючърсите на суровия петрол WTI бяха с 0,5% по-високи.