Инвестициите са малко като алкохола – ако нямаш навика да ги държиш под контрол, накрая се събуждаш с главоболие и празен портфейл. А през 2025 г. махмурлукът за инвеститорите идва с горчив вкус на волатилност, политическа несигурност и все по-брутални търговски войни.

На Уолстрийт все още отекват виковете от януарската касапница, предизвикана от китайският стартъп DeepSeek, когато Nvidia загуби 600 милиарда долара пазарна капитализация в рамките на часове – най-голямото изпаряване на стойност за една компания в историята. Федералният резерв на САЩ спря движенията си за облекчаване на лихвените проценти, без да даде никакъв намек кога и как ще играе следващия си ход, оставяйки трейдърите да хвърлят зарове в мъглата.

В Европа индексът Stoxx 600 успя да изкара растеж от над 6% през януари – най-доброто му представяне от ноември 2023 г. Но на хоризонта се задават опасения от мита. Лондонският FTSE 100 също стигна рекордни върхове, но въпросът е – докога?

А после идва Тръмп. С мита в едната ръка и смартфон в другата, президентът на САЩ реши, че 25% тарифи върху вноса от Канада и Мексико, плюс още 10% върху китайските стоки, са чудесна идея. Логично, световните пазари получиха нервен тик. Китай, разбира се, отвърна с 15% мита върху американския износ, включително петрол, превозни средства и промишлено оборудване. И всичко това, докато американската икономика се опитва да си поеме дъх след една доста нестабилна 2024 г.

В този хаотичен инвестиционен климат, където Уолстрийт и политическите кабинети си разменят крошета като боксьори в последен рунд, е повече от необходимо да чуеш някой, който дава трезв поглед върху пазарите.

Profit.bg разговаря със Спасимир Маджаров, мениджър за България на Amundi - най-голямото дружество за управление на активи в Европа.

Според Маджаров, ако не сте подготвени за нестабилност, значи вече сте загубили. Инфлацията, номиналните доходи на облигациите и корпоративните печалби са само част от факторите, които ще определят инвестиционния климат през 2025 г., казва експертът

Развиващите се пазари и внимателно подбраните акции също остават сред възможностите, но стига да са придружени от добре разработена стратегия.

Ето и нашия разговор:

Какви впечатления имате за инвестиционните навици на българите и може ли да ги съпоставите с тези на хората от западните страни?

Като количество обема на инвестиции на българите в договорни фондове е значително по-малък от този на другите страни в Европа (измерителят, който ползваме, е дял на инвестициите от БВП/.

Прави впечатление, поне от наша гледна точка, поляризирания подход на българите в два класа активи – паричен пазар и акции, т.е. един консервативен продукт и друг значително по-агресивен. Като че ли другите пазари имат по-балансиран подход.

Какви са рисковете, които може да се появят по време на периоди на нестабилност, и какво съветвате вашите клиенти да предприемат, за да се защитят от тях?

Рискът е загуба на капитал.

В пазарна среда с висок риск ние вярваме, че е важно да поддържаме, доколкото е възможно, трезва преценка и да не прибързваме с вземането на решения, особено емоционални.

Статистиката, с която разполагаме, показва, че ненавременната и емоционална намеса от страна на инвеститорите е основен, ако не и първият елемент, който може да навреди на инвестиционния портфейл.

По-важен аспект е свързването на инвеститора с подходящ за него/нея инвестиционен продукт.

Пазарите са нестабилни и ще останат такива. Правилната конструкция - целеви доход, очаквания, реалност - е от жизнено важно значение за преминаване през негативен сценарии

Възможно ли е глобалната инфлация да доведе до по-дългосрочни промени в начина, по който институционалните инвеститори подхождат към активите през следващите години?

Номиналният доход на облигациите се формира от три основни компонента: очаквания за ръст на икономиката, очаквания за инфлация и срочната премия. Стойността на една компания зависи от хоризонта и нормата на печалба. Образно казано и за двата основни класа активи пазарната среда е ключов елемент.

Съответно, инфлацията като пазарен феномен и част от средата има ключово значение. Това определя и позиционирането към клас активи. Например, при високо ниво или нарастваща инфлация инструменти с фиксиран доход ще изглеждат неатрактивни.

Какви са основните ви прогнози за световните пазари през 2025 г. и в кои сектори очаквате най-голям растеж?

Първо, нека разделим пазарите на географски принцип. След това ще разгледаме показателите на съответната география – икономически растеж, данни за работната сила, инфлация, дълг и т.н. Третата стъпка е да локализираме активите, които биха довели до търсения резултат.

В тази рамка нововъзникващите пазари изглеждат интересни с очакван ръст според Amundi за 2025 г. от 3,9% (БВП) и инфлация от около 4%. Очакваме растежът в САЩ да достигне 2,1%, а в Европа скромните 1%, в същото време инфлацията прогнозираме да бъде съответно 2,3% и 2,0%.

С други думи, очакванията ни за 2025 г. са развиващите се пазари да имат добър резултат в привличането на инвестиционен капитал. До голяма степен за САЩ, а и за света, зависи последователността, количеството и качеството на решенията, които президентът Тръмп ще вземе. Изглежда, че цикличните акции в момента печелят от ситуацията.

Как виждате потенциалното въздействие на геополитическото напрежение или големите глобални събития върху инвестиционния пейзаж през тази година?

Ключов елемент. За съжаление трудно предвидим и още по-трудно управляем в конкретния момент на събитието. Очакваме, отново, трудна година в геополитически аспект.

При положение че лихвените проценти в САЩ все още будят сериозно безпокойство, как съветвате клиентите си да подходят към инвестициите през 2025 г.?

Това, което целим да предадем като послание е, че дадена пазарна информация не трябва да предизвиква безпокойство или еуфория. Разглеждаме развитието на лихвените проценти заедно и във връзка с огромен набор от индикатори в глобална перспектива и търсим адекватен отговор и структура за нашите клиенти.

Въпреки че 2025 г. ще предложи доста предизвикателства, ние вярваме, че всяка пазарна среда е съпроводена с продукти, които могат не само да запазят стойността на капитала, а и имат потенциала да генерират доход.

За 2025 г. не бързаме със заключения и изграждане на тактическа постройка. Част от технологичния сектор изглежда скъп, но такъв беше и през 2024 г.

Нашият подход е акции само в дългосрочен план, облигации от качествени емитенти с хоризонт от 3-5 години. Нововъзникващите пазари изглежда отварят добри възможности, облигации в Европа и може би акции със стойност в Япония също, печалбите и текущата стойност на някои компании в SP500, извън технологичния сектор, също намекват за потенциал.

С инаугурацията на Тръмп дойдоха и силни резултати за акциите. Но страхът на трейдърите също се възвърна. Какво очаквате да бъде въздействието му върху световните пазари и държавните облигации?

В краткосрочен план цикличните акции в САЩ се представиха положително в сравнение с дефанзивните, подкрепени от положително влияние на политиките на президента Тръмп.

Но представянето на двата класа активи зависи от политиките, които правителството ще прилага. Например, депортирането и налагането на мита може да доведе до инфлация, докато по-ниските корпоративни данъци могат да осигурят краткосрочен тласък на пазара. Но ако бюджетните разходи не се контролират, намаляването на данъчните приходи може да има противоречив ефект и да доведе до увеличаване на дълга. В тази връзка е трудно да се направи извод, редно да следим стъпките, които ще бъдат предприети.

През 2024 г. германският индекс DAX подобри мрачните настроения към европейската икономика. Какви са вашите прогнози за европейските пазари на акции през 2025 г. и какви фактори ще бъдат решаващи за тяхното развитие?

В Европа потреблението е все още силно, инфлацията спада, пазарът на труд е силен, разполагаемият доход расте – част от положителните елементи. Икономическият ръст е ограничен и с нисък потенциал, икономиката изостава като ефективност от тези на САЩ и Азия, разходите за енергия са високи спрямо другите пазари, продължаващ военен конфликт на територията на Европа са част от негативните аспекти. Очакваме ефекта от търговските политики в САЩ, а и търговската/политическа позиция на Китай. Най-общо казано като клас активи бихме разгледали висококачествени облигации, компании, чиято дейност не би пострадала от налагане на тарифи, може би small caps представят интересна възможност при спадащи лихви и стабилно потребление.

Какви са перспективите за държавните и корпоративни облигации през 2025 г., като се вземат предвид текущите лихвени проценти и инфлационни очаквания, и какви стратегии препоръчвате за инвеститори, търсещи сигурност в този сегмент?

Една от аномалиите за 2024 г. беше волатилността на облигациите, която в един момент значително се доближи (ако не и надмина) тази на акциите. Не предвиждам тектонична промяна в класа активи, но бих бил консервативен в избора си. За да генерират приличен доход, облигациите се нуждаят от очаквания за ниска инфлация (не текуща) и икономически растеж (не текущ).

Засега изглежда, че развитите пазари са относително консервативни в очакванията си за тези показатели, поради което наблюдаваме и повишение в дългосрочната част на кривата на дълга.

Напоследък се появяват все повече съмнения, че акциите на технологичните гиганти са “overpriced”. Още ли се вълнуват пазарите от следването на конвенционалните индикатори за акции като P/E и други?

P/E е само един от многото индикатори и не мисля, че носи голяма тежест сам по себе си. Инвеститорите обаче не трябва да го пренебрегват. Когато разглеждаме споменатите технологични гиганти, от решаващо значение е да обмислим дали тези компании могат да запазят доминиращите си позиции в бързо променящия се технологичен пейзаж, въпреки високите цени на акциите и потенциалната конкуренция. Докато пазарът в момента вярва, че „победителят взема всичко“, историята ни казва, че дори най-големите иноватори могат в крайна сметка да бъдат надминати.

Има ли конкретни нововъзникващи индустрии или пазари, върху които се фокусирате през 2025 г., и защо ги смятате за перспективни области?

Инвеститорите не трябва да пренебрегват възможностите на развиващите се пазари. Виждаме няколко положителни сигнала. Федералният резерв на САЩ и повечето местни централни банки намаляват лихвените проценти, което е добре за тези пазари. Въпреки че политиката на Тръмп и силният долар може да представляват някои предизвикателства през следващите месеци, ние като цяло сме оптимисти.

Очаква се цените на суровините да останат стабилни до 2025 г., което е особено благоприятно за азиатските страни, които до голяма степен са вносители. В Китай ние се фокусираме върху вътрешния пазар, който е по-малко уязвим от митата на САЩ. Въпреки победата на Тръмп на изборите в САЩ, инвеститорите в Китай остават оптимисти, но трябва да избират инвестициите си много внимателно.

Сред другите страни виждаме възможности в Индонезия, Мексико и Бразилия. По-предпазливи сме по отношение на Тайван и Саудитска Арабия. Наскоро намалихме очакванията си и за Южна Корея, където виждаме краткосрочни рискове поради политическата ситуация. Сред облигациите на нововъзникващите пазари ние предпочитаме тези, деноминирани в твърди валути (като долар или евро), които предлагат атрактивна доходност. По-рисковите облигации с висока доходност са особено привлекателни, но внимателният подбор е ключов.