Няколко компании, наричани германския отговор на „Великолепната седморка“, са довели до силен ръст на фондовия пазар в страната през тази година, противопоставяйки се на мрака, обхванал националната икономика.

Франкфуртският индекс DAX, включващ 40 компании от сините чипове, се е повишил с 18,7% през тази година, изпреварвайки бенчмарковете във Франция и Обединеното кралство и надхвърляйки ръста от 4,8% на Stoxx Europe 600.

Резултатите се постигат въпреки слабия вътрешен растеж и политическите сътресения, като непопулярното коалиционно правителство на Германия се разпадна през ноември, а партиите не успяха да постигнат споразумение за реформи на фискалната „дългова спирачка“.

Същевременно според икономисти, анкетирани от Consensus Economics, през 2025 г. се очаква икономиката на Германия да нарасне само с 0,6%, което е спад спрямо прогнозираните в средата на годината 1,2%. Това ще бъде най-голямото отстъпление от всички големи индустриални икономики.

Представянето на DAX „е изненадващо и служи като чудесен пример за поговорката, че борсовите и икономическите резултати не са едно и също нещо“, казва пред Financial Times Тимъти Люис, портфолио мениджър в JPMorgan Asset Management.

На този фон по-малко от една четвърт от приходите на съставните части на DAX идват от Германия, което помага за предпазване от трусове, например това, че автомобилният гигант Volkswagen изложи планове за съкращаване на десетки хиляди служители и закриване на няколко завода.

Тазгодишната голяма възвръщаемост на фондовия пазар до голяма степен се дължи на седем компании - софтуерния гигант SAP, отбранителната компания Rheinmetall, индустриалния конгломерат Siemens, Siemens Energy, Deutsche Telekom и застрахователите Allianz и Munich Re.

Само на SAP се дължат близо 40% от печалбите на DAX, като акциите на компанията са поскъпнали с над 70% тази година благодарение на преминаването към облачни услуги. Компанията компенсира по-голямата част от автомобилния сектор, включително Volkswagen и Mercedes-Benz, които са в дълбоко червено тази година.

SAP се възползва от огромния апетит на пазара тази година към акции, които са свързани с изкуствения интелект. За тази цел тя премести времето за публикуване на приходите си от европейските сутрини за след затварянето на американския пазар. Това е с цел да се изложи повече на северноамериканските инвеститори и анализатори. През октомври тя измести холандския производител на полупроводниково оборудване ASML като най-голямата технологична компания в Европа.

„Технологичните акции бяха лидерите през тази година и за съжаление в Европа имаме само двама големи играчи: ASML и SAP“, казва Марк Халперин, ръководител на отдела за европейски акции в компанията за управление на активи Edmond de Rothschild.

„Черешката на тортата е изкуственият интелект“.

Седемте компании, които водят растежа на DAX, са се възползвали от различни попътни ветрове, като отбранителната Rheinmetall е нараснала със 107% тази година поради разходите за отбрана в Европа, а Siemens Energy печели 329% поради засиленото търсене на енергия от възобновяеми източници.

През последното десетилетие концентрацията в DAX се е изместила от по-тежката промишленост и фармацевтичните компании като Bayer, към по-финансови и технологични предприятия като SAP и застрахователите Allianz и Munich Re.

Гийом Жайсон, макростратег в Goldman Sachs, казва пред FT, че пазарът разказва „две различни истории“, като лидерите - които той сравнява с Великолепната седморка на Уолстрийт - изпреварват редица износители, уязвими от слабия китайски потребител и потенциалните американски мита.

По-слабото евро също дава тласък на ориентирания към износа германски пазар, като от края на септември доларът се покачи от 1,11 евро на 1,04 евро.

Въпреки това някои инвеститори и анализатори са обезпокоени от нарастващата зависимост на бенчмарка от малък брой акции.

„Това крие риск от нестабилен пазар“, коментира Арне Раутенберг, портфолио мениджър в Union Investment, който смята, че пазарът е уязвим от шок, свързан с приходите на SAP.

Изборът на ново правителство и потенциалните промени в дълговата спирачка на Германия, плановете на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за търговски тарифи или стимулирането на вътрешната икономика на Китай могат „много бързо да променят нещата“ за пазара, добавя той.

Халперин посочва, че наскоро е преминал към позиция на SAP, която е по-малка от бенчмарка, тъй като очакванията за приходите са започнали да се изкачват до високите нива на американските колеги.

Концентрацията на силни играчи в Dax се изостря през последните години, като тенденцията се засилва след пандемията и отразява ситуацията в САЩ, където има опасения за ролята на няколко големи технологични компании в стимулирането на възвръщаемостта поради търсенето на изкуствен интелект.

На Nvidia например се пада почти една четвърт от печалбите на бенчмарка S&P 500 през тази година. Но много мениджъри на фондове остават оптимистично настроени по отношение на перспективите пред германските акции, които се търгуват с големи отстъпки спрямо американските си аналози и извличат значителна част от приходите си извън местния пазар.

Портфолио мениджърът в Janus Henderson Марк Шарц казва, че концентрацията на Dax е „доста екстремна“, но е разпределена между енергетиката, телекомуникациите и застраховането, за разлика от САЩ, където фокусът е единствено върху технологични акции.

„Наличието на по-разнообразен набор от компании, които движат пазарите, не е нещо лошо“, казва той.

„Предприятията, в които инвестираме, са общоевропейски. Просто по случайност те са регистрирани в определен пощенски код“, добавя Шарц.